kamienica przy Knapowskiego fot. ZKZL

Zaczyna się generalny remont kamienicy przy Knapowskiego

Do niedawna straszyła zabitymi oknami i odpadającą elewacją. Ale w ponad stuletniej kamienicy przy ulicy Knapowskiego 30, będącej własnością miasta, właśnie zaczyna się generalny remont.

Kamienica przy ulicy Knapowskiego jest jednym z nielicznych reliktów historycznej zabudowy, który został uwzględniony w wykazie architektury przeznaczonych do ujęcia w gminnej ewidencji zabytków, choć patrząc na nią trudno było ją uznać za szczególnie wartościowy obiekt. Kamienica została wybudowana w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku, ale od dawna już wymagała gruntownego remontu. ZKZL wygospodarował na to środki i remont nareszcie się zacznie.

– Zakres prac będzie obejmował częściową rozbiórkę i wymianę stropów – wylicza Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Klatki schodowe oraz elewacja frontowa zostaną odtworzone z detalami architektonicznymi. Wymienione zostanie pokrycie dachowe, ale z zachowaniem obecnego kształtu i formy. Remont i przebudowa obejmować będzie również elementy wykończeniowe budynku i elementy wyposażenia takie jak stolarka okienna i drzwiowa, posadzki, podłogi, parapety, balustrady czy przewody kominowe. Dodatkowo w budynku zostaną wykonane nowe instalacje sanitarne i elektryczne w lokalach i w częściach wspólnych. W budynku zostanie przygotowane nowe przyłącze gazowe wraz z nową kotłownią i układem centralnego ogrzewania. Warto wspomnieć, że w budynku powstanie 20 lokali mieszkalnych a 5 z nich znajdujących się na parterze będzie przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.

Prace przy ul. Knapowskiego już się rozpoczęły. Przewidywany czas zakończenia modernizacji to koniec 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie blisko 6 milionów złotych, a 80 proc. kosztów inwestycji uzyskano z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze z Funduszu Dopłat BGK zostaną przekazane spółce w ramach bezzwrotnej dotacji.

Źródło: ZKZL