zaćmienie Słońca fot. K. Adamska

Można je zobaczyć tylko od czasu do czasu, gdy warstwa chmur staje się cieńsza – i kto ma szczęście, może zaobserwować zaćmienie słońca nad Poznaniem. Szansa na to będzie do godziny 13.25, bo wtedy zakończy się zaćmienie nad miastem.

W Poznaniu Księżyc zasłoni prawie 37 proc. tarczy słonecznej, a zaćmienie rozpocznie się o godz. 11.11. Maksimum będzie można podziwiać o 12.18, a zjawisko zakończy się o 13.25. Niestety, pogoda w Poznaniu nie sprzyja obserwacji – mamy grubą warstwę chmur, z których popaduje deszcz. Pod tym względem lepszą sytuację mieli obserwatorzy w Małopolsce i na Śląsku, gdzie chmur jest znacznie mniej – ale naszej fotografce, Karolinie Adamskiej, i tak się udało!

Zaćmienia Słońca to jedne z najsłynniejszych i najchętniej obserwowanych zjawisk astronomicznych, nawet jeśli są to zjawiska częściowe, tak jak to zaćmienie, które możemy podziwiać 25 października. Przypomnijmy, że dochodzi do niego wtedy, gdy nieoświetlony i niewidoczny z Ziemi Księżyc zakrywa tarczę słoneczną. Nie zawsze robi to całkowicie, dlatego rozróżniamy zaćmienia całkowite, obrączkowe i częściowe. 25 października mamy do czynienia z częściowym zaćmieniem.

Astronomowie przypominają, że na zaćmienie nie wolno patrzeć gołym okiem, by nie uszkodzić wzroku. Nie wystarczą także okulary przeciwsłoneczne. Powinno się to robić przez specjalne okulary zaćmieniowe, które odcinają większość światła od oczu nie dopuszczając do uszkodzenia wzroku.

Podziel się: