Zaćmienie Słońca nad Polską

Od godziny 11.38 nad Polską będziemy mogli oglądać częściowe zaćmienie słońca. Zacznie się w północno-zachodniej części kraju i tam też będzie widoczne najdłużej, ale warunki do obserwacji będą idealne w całej Polsce.

Zaćmienie słońca jest wyjątkowym zjawiskiem astronomicznym. Poprzednio, jak przypomina Onet.pl,  poprzednio można było obserwować w Polsce 6 lat temu. Dzisiaj będziemy mogli podziwiać zaćmienie częściowe – to oznacza, że nie cała tarcza słońca zostanie zasłonięta. Na północnym zachodzie obserwatorzy zobaczą słońce zasłonięte w 15 proc., a na południu – w zaledwie 5 proc.

Im dalej na północ – tym lepiej zaćmienie będzie widoczne. W północno-zachodniej Polsce będzie je można obserwować od godziny 11.38, natomiast w Bieszczadach – dopiero po 12.00. Zakończy się około 13.40 na północy i około 14.00 na południu.

Ponieważ synoptycy przepowiadają słoneczną pogodę w całym kraju, to zaćmienie będzie też doskonale w całym kraju widoczne. I warto mu sie przyjrzeć, bo następna okazja będzie dopiero 25 października 2022 roku. To także będzie zaćmienie częściowe widoczne na terenie całego kraju, ale w październiku pogoda może utrudnić lub uniemożliwić obserwację zjawiska.

Bez względu jednak na to, czy to zaćmienie całkowite czy częściowe, nie wolno go oglądać gołym okiem, nie wystarczą też w tym celu okulary przeciwsłoneczne. Do takich obserwacji trzeba się zaopatrzyć w specjalne szkła, bo inaczej można stracić wzrok.

5 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze