Zabytkowa kamienica przy Podgórnej została zburzona!

kamienica, Podgórna fot. UMP

XIX-wieczna, zabytkowa kamienica przy ulicy Podgórnej 7 została wyburzona. Konserwator miejski wyraził na to zgodę pod koniec ubiegłego roku, a właściciel budynku właśnie skorzystał z wyrażonej zgody. Budynku już nie ma.

Właściciel kamienicy od trzech lat starał się o zgodę na jej wyburzenie. Miejski Konserwatora Zabytków mu regularnie odmawiał, a w ubiegłym roku oddał sprawę do prokuratury, ponieważ właściciele budynku, a właściwie resztek budynku przy Podgórnej 7, nie zabezpieczyli i nie utrzymali zabytku w jak najlepszym stanie, choć nakazuje im to prawo, a konkretnie art. 41 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Jednak konserwator musiał też wyrazić zgodę na wyburzenie budynku, właśnie ze względu na brak dbałości właściciela budynku o jego stan. Niezabezpieczona kamienica przez trzy lata sporów – w maju 2018 rozebrano dach i strop na ostatniej kondygnacji oraz część ścian i całą oficynę wschodnią – nadawała się już tylko do rozbiórki. Ze względu na bezpieczeństwo MKZ musiał taką decyzję wydać, ale powiadomił też o całej sprawie prokuraturę.

„Dalsze losy kamienicy zależą w dużej mierze od prokuratury – niestety, samorząd ma niewiele narzędzi, by dyscyplinować takich inwestorów na swoim terenie” – poinformowały władze miasta w październiku ubiegłego roku.

Kamienicy już nie ma, więc nawet jeśli prokuratura podejmie jakieś kroki, to budynku to nie przywróci, a raczej trudno mieć nadzieję, by znalazł się chętny, który pieczołowicie odbuduje budynek w danym kształcie, jak to miało miejsce w przypadku słynnego „Żelazka”.

Właściciel kamienicy i prezes spółki Podgórna 7, który jest też właścicielem budynku z adresem Podgórna 9 ma prowadzić rozmowy z miastem na temat przyszłości tej działki. Miał tu powstać hotel i restauracja.

Podziel się:

Źródło: Radio Poznań