Wzrost zakażeń koronawirusem. Pojawią się kolejne restrykcje?

Adam Niedzielski fot. KPRM

Dziś o godz 14.30 ma się odbyć spotkanie Rady Medycznej – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. Powodem jest duży wzrost zakażeń koronawirusem, który dzisiaj odnotowano. Na spotkaniu ma być rozważane podjęcie kolejnych kroków.

Dzisiejsze dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem dla wielu osób mogły być szokiem. W całej Polsce było ich 5559. Dla porównania – tydzień temu było ich 2640 i to właśnie dynamiczny wzrost zaczął budzić wśród części Polaków niepokój.

– Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii. Wzrosty mamy z tygodnia na tydzień 85- i ponad 100- proc. czyli to podwojenie wyniku. Jeśli sytuacja się utrzyma, to zaburzy wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy – stwierdził Adam Niedzielski, minister zdrowia. I dodał: – To odejście od stabilnego wzrostu – sytuacja staje się bardzo poważna, również widać to na danych o nowych hospitalizacjach.

O ile konkretnych decyzji dotyczących nowych restrykcji jeszcze nie ma, to już wiadomo że obecne zostaną w większym stopniu sprawdzane. Dotyczy to w szczególności konieczności zasłaniania ust w komunikacji miejskiej. Obecnie często można trafić na kurs tramwaju lub autobusu w którym większość podróżnych nie ma prawidłowo założonej maseczki. To ma ulec zmianie. – W ciągu ostatniej doby zostało skontrolowanych 2,5 tys. środków transportu. Apeluję, by tam szczególnie nosić maseczki. Upomniano ponad 4 tys. osób i nałożono 1,2 tys. mandatów – powiedział minister zdrowia.

Źródło: MZ / TT

Podziel się: