Wygrywamy z epidemią – mówi premier Morawiecki

Mateusz Morawiecki skomentował dziś znaczny spadek zakażeń koronawirusem, który odnotowano w Polsce. Jego zdaniem to dowód na to, że wygrywamy z epidemią. Minister zdrowia ma jednak nieco inne zdanie.

Zdaniem premiera – jak podaje Onet.pl – po dzisiejszych wynikach zakażeń widać, że restrykcje wprowadzone przez rząd z powodu pandemii dają efekty i liczba zakażeń spada. Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o zaledwie 5733 zakażeniach koronawirusem – to najmniej zakażeń od 13 października, a więc od ponad miesiąca.

„Nasz hamulec bezpieczeństwa, czyli restrykcje, przynoszą zamierzony skutek” – napisał premier na swoim profilu na FB. I podkreślił znacznie rekomendacji Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy Prezesie Rady Ministrów i rządowego Centrum Analiz Strategicznych, bo to dzięki nim rząd wprowadził w życie właściwe decyzje, których skutki właśnie widać.

„Dane nie kłamią. Proszę spojrzeć na wykres. Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada! Do czasu otrzymania szczepionki stosujmy to, co po prostu działa. Dystans, dezynfekcję i maseczki” – napisał premier i zaapelował do Polaków o jeszcze trochę dyscypliny, solidarności i cierpliwości, bo to się wszystkim opłaci.

Nieco innego zdania na temat spadków zakażeń jest minister Adam Niedzielski. jego zdaniem to po prostu efekt weekendu, kiedy badań wykonuje się mniej. Testów w ogóle wykonuje się obecnie mniej, ale to dlatego, że mniej ich zlecają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. A skoro zlecają ich mniej – mniej jest też zdiagnozowanych zakażeń. To oczywiście też jest jakiś wskaźnik – ale raczej tego, że do lekarzy POZ po prostu zgłasza się mniej pacjentów zaniepokojonych swoim zdrowiem.

el