Kalisz fot. Kalisz.pl

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM nie chce być częścią Uniwersytetu Kaliskiego

Dziekan i studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM protestują przeciwko włączeniu ich do powstającego Uniwersytetu Kaliskiego. Kwestia połączenia budzi wiele obaw społeczności akademickiej.

Zgodnie z planami Akademia Kaliska ma zostać przekształcona w Uniwersytet Kaliski – z taka inicjatywą wyszedł prof. dra hab. Andrzeja Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej. Swoje poparcie dla inicjatywy wyraziła Rada Miasta Kalisza i Rada Powiatu Ostrowskiego, która liczy na uruchomienie w ramach nowej uczelni wydziału lekarskiego. Południe Wielkopolski zmaga się z ogromnym brakiem kadr medycznych.

Jednak utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego budzi również wiele kontrowersji. Przeciwnicy idei zwracają uwagę na to, że uczelnia nie ma odpowiednich kadr, by stać się uniwersytetem ani odpowiedniego zaplecza – już teraz są problemy na przykład z organizacją praktyk na fizjoterapii, jak twierdzą  studenci. A co będzie, gdy dojdą kolejne wydziały i kolejne praktyki?

Jeszcze więcej sprzeciwu budzi pomysł włączenia w struktury nowej uczelni Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, który mieści się w Kaliszu.

Rada Samorządu Studentów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM opublikowała grafikę symbolizującą stosunek społeczności do planów połączenia – przedstawia zaciśniętą pięść. Plakat jest też opatrzony hasłem #murem_za_WPA. Wszystko razem wskazuje na to, że wydział nie popiera pomysłu bycia częścią do Uniwersytetu Kaliskiego. Wspiera go w tym Samorząd Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który zamieścił odpowiedni wpis: „Drodzy_gie Studenci_tki! Od wczoraj pojawiają się w mediach informacje na temat jednej z naszych filii zamiejscowych, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Wydział UAM nie jest jedyną w tym mieście jednostką oferującą kształcenie wyższe. Rektor obecnej Akademii Kaliskiej wysunął projekt przekształcenia swojej uczelni w uniwersytet, do czego miałoby się przyczynić włączenie do ich struktur filii UAM. Jednak głos społeczności UAM, w tym głos studencki, nie może zostać w takiej sprawie pominięty. Do Rada Samorządu Studentów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu dotarło ze strony Studentów_ek wiele wyrazów obaw i niepokoju, a także niezgody na takie działanie. Jako Samorząd Studentów UAM wyrażamy nasze głębokie wsparcie dla Kolegów_żanek z Kalisza. #murem_za_WPA” – poinformował na swoim profilu facebookowym (pisownia oryginalna).

Źródło: WTK