UMP Libelta

Do 16 marca zostało wstrzymane wydawanie numerów PESEL dla obywateli Ukrainy, jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wynika to z uchwalenia przez Sejm nowej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z wojną.

Jak poinformował Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA podczas sobotniej konferencji prasowej, przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje stworzenie systemu do rejestracji obywateli Ukrainy. System ma zacząć działać 16 marca i wtedy też rozpocznie sie ponownie rejestracja uchodźców, którzy chcą uzyskać numer PESEL, podjąć pracę i pozostać w Polsce.

– System jest gotowy, ale musimy go przetestować i gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy – powiedział Paweł Szefernaker. – Jako administracja publiczna, rządowa i samorządowa, dajemy sobie poniedziałek i wtorek na wdrożenie tych rozwiązań. Apelujemy również w imieniu administracji publicznej, aby nie wszyscy, którzy chcą uzyskać numer PESEL, udali się pierwszego dnia do urzędu. Warto zaplanować to na kolejne dni. Bez względu na to, kiedy państwo złożą formalnie wniosek, ochrona prawna obowiązuje od dnia przybycia do Polski.

Od 16 marca wnioski o refinansowanie poniesionych kosztów będą mogli składać także Polacy, którzy goszczą w swoich domach Ukraińców (ustawa zakłada 40 zł za dzień pomocy). Zgodnie z zapowiedzią wzór takiego wniosku ma pojawić się w 14 marca. Dofinansowanie będzie wypłacane wstecz, od dnia zatrzymania się uchodźcy, więc nie trzeba od razu udawać się do urzędu.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński poinformował, że aby usprawnić rejestrację, obsługa uciekających przed wojną obywateli Ukrainy ma być w pełni elektroniczna. Wydawanie numeru PESEL będzie połączone z uruchomieniem profilu zaufanego, umożliwiającego zdalne korzystanie z usług oferowanych przez administrację rządową i samorządową – oraz mobilnego dokumentu potwierdzającego status uchodźców. Będzie on niezbędny w urzędach czy placówkach ochrony zdrowia.

Źródło: UMP