Wycinka drzew przy drodze w Wielkopolsce. “Kto wpadł na pomysł”?

wycinka Pniewy fot. Użytkownik

“Kto za Pniewami wpadł na na pomysł wycinki zdrowych drzew?” – napisał do nas Użytkownik, przesyłając zdjęcie z wycinki. Okazuje się, że właśnie od usunięcia drzew zaczęła się rozbudowa DK92 na odcinku Bolewice – Pniewy.

W ubiegłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na rozbudowę drogi krajowej na odcinku Bolewice – Pniewy. Na tym odcinku ma powstać ciąg pieszo-rowerowy, kanał technologiczny oraz wydłużenie pasa prawoskrętu na DK92 w Pniewach w kierunku Poznania.

Przetarg został rozstrzygnięty pod koniec kwietnia, prace ruszyły w połowie czerwca i mają się zakończyć w pierwszej połowie 2024 roku. Zaczęły się właśnie od wycinki drzew na trasie inwestycji, o której poinformował Użytkownik. Zgodnie z jego relacją wycięte drzewa zostały na razie w miejscowości Grońsko, przy pasie w kierunku Świecka, ale do wycinki jest przeznaczonych znacznie więcej, bo mają już specjalne oznaczenia.

Jak informuje GDDKiA, na tym miejscu powstanie ciąg pieszo-rowerowy, który ma poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów dzięki odseparowaniu ruchu pieszego i rowerowego od samochodowego. Dodatkowo odseparowanie zwiększy płynność ruchu i zmniejszy utrudnienia w ruchu lokalnym.

Inwestycja będzie kosztować ponad 21 740 000 zł brutto, wykonawcą jest firma Infrakom Kościan. Prace ruszyły w połowie czerwca i mają się zakończyć w pierwszej połowie 2024 roku. Ich początkiem jest właśnie wycinka drzew.

Droga rowerowa będzie liczyła ponad 11 km na terenie powiatów szamotulskiego i nowotomyskiego, nawierzchnię z betonu asfaltowego, a miejscami z betonowej kostki brukowej. Wykonawca ma 270 dni na jej wybudowanie od dnia podpisania umowy.

Podziel się: