Wychowują, wygrywają, sprzedają

Mistrz Polski słynie ze swojej pracy z młodzieżą. Od lat Lech wychowuje, wprowadza do dużej piłki i z dużym zyskiem sprzedaje kolejnych młodych piłkarzy. Robert Gumny, Kamil Jóźwiak, Jakub Moder, Tymoteusz Puchacz czy Jakub Kamiński – to tylko kilku przedstawicieli młodzieży Lecha wytransferowanych do czołowych piłkarskich lig w ostatnich latach. Czy taką pracę z w tym obszarze w Wielkopolsce prezentuje tylko Lech? Zobaczmy, jak to wygląda w całym regionie.

Analizę pracy z młodzieżą w Wielkopolsce oprzemy o szkółki piłkarskie z całego województwa. Do ich oceny, klasyfikacji i porównania zarówno w regionie, jak i w skali kraju wykorzystamy Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich prowadzony przez Polski Związek Piłki Nożnej. Jest to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie certyfikatu na jednym z czterech poziomów (złotym, srebrnym, brązowym lub zielonym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez nią wielu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.

Spójrzmy, jak wypada Wielkopolska w tym projekcie. Na terenie całego województwa funkcjonuje aż osiemdziesiąt siedem szkółek certyfikowanych w programie. Sześćdziesiąt dwie szkółki posiadają gwiazdkę zieloną, piętnaście z nich posiada brązową gwiazdkę, sześć srebrną i aż cztery złotą. Tę ostatnią mają: Warta Poznań, Polonia Środa Wielkopolska, JKS Jarota Jarocin i PKS Racot. Pozostałe szkółki otrzymały podstawową zieloną gwiazdkę certyfikacji. Wyniki te stawiają Wielkopolskę w krajowej czołówce, tylko cztery województwa mogą pochwalić się większą liczbą szkółek uczestniczących w programie.

Tak duża liczba certyfikowanych szkółek na terenie całego województwa przekłada się na ich dostępność. Certyfikowanej szkółki nie ma w zaledwie pięciu powiatach. Dzięki w miarę równemu ich rozłożeniu na terenie całej Wielkopolski, młodzi zawodnicy mają do nich dostęp niezależenie od miejsca urodzenia. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę potrzebę dojeżdżania na mecze i treningi. Dwadzieścia sześć szkółek na trzech najwyższych poziomach certyfikacji to świetny wynik. Pokazuje, że Wielkopolska prezentuje efektywną pracę z młodzieżą, a organizacja tejże pracy stoi na wysokim poziomie.

Patrząc na kluby ze złotą gwiazdką, wyraźnie widać, że sukces da się budować wszędzie. Mamy tu zarówno szkółkę klubu ekstraklasowego, jak i znacznie mniejsze organizacje. Liczy się bowiem to, jak pracujesz i jaki masz plan na pracę z młodzieżą, a nie to, gdzie ulokowana jest twoja szkółka, ani to, czy współpracujesz z uznaną piłkarską marką. Mniejsze szkółki pracując nad swoim rozwojem, stają się same w sobie uznanymi markami.

Dużo więcej informacji o szkółkach piłkarskich z Wielkopolski oraz o Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich znajdziecie na stronie www2.laczynaspilka.pl/certyfikacja.

Program dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: