Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Wybór konta dla firmy – nasze porady

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz znaleźć konto firmowe, które realnie odpowie na Twoje potrzeby? Sprawdź, na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę.

Doświadczeni przedsiębiorcy raczej nie boją się zmian i wciąż poszukują pól do optymalizacji w swojej firmie oraz redukcji niepotrzebnych kosztów. Z osobami, które dopiero wkraczają w świat biznesu bądź niezwykle konkurencyjnego sektora usługowego jest nieco inaczej – muszą podjąć szereg decyzji, których skutków nie mogą być pewni. Jedną z nich będzie właśnie wybór optymalnego konta dla firmy. Na co opłaca się w szczególności zwrócić uwagę? Czym zaprocentuje starannie dopasowana oferta? Warto zastanowić się nad skorzystaniem z dodatkowych produktów bankowych? Zapoznaj się z naszymi poradami.

1. Rozdziel finanse firmy od prywatnych pieniędzy

Ustawodawca jak dotąd nie nałożył takiego obowiązku na jednoosobowe działalności gospodarcze (na większe podmioty już tak). Chęć gromadzenia zarówno środków osobistych, jak i firmowych na wspólnym rachunku bankowym wydaje się częściowo zrozumiała. W świetle dynamicznie zmieniającego się prawa niestety nie przyniesie korzyści, a wręcz przeciwnie. Jakie argumenty przemawiają, aby otworzyć niezależne konto dla firmy?
• możliwość niezakłóconego zastosowania mechanizmu podzielonej płatności, gdy zajdzie taka konieczność (obowiązek od 01.11.2019 dla faktur powyżej 15 000 tys. PLN brutto – w określonych przypadkach);
• na Białej Liście Podatników VAT (ogólnodostępnym wykazie czynnych płatników podatku VAT) nie znajdzie się nasz prywatny rachunek bankowy;
• przejrzysty obraz sytuacji finansowej firmy;
• bardziej efektywna kontrola wszelkich przepływów pieniężnych;
• mniejsze ryzyko popełnienia błędu przy rozliczeniach;
• optymalizacja – wszelkie opłaty związane z prowadzeniem konta dla firmy wliczymy w pulę kosztów uzyskania przychodu;

2. Porównaj wysokość opłat podstawowych

Z uwagi na silną konkurencję wiele banków zrezygnowało z pobierania od przedsiębiorców cyklicznych kwot za prowadzenie rachunku. W niektórych przypadkach, aby nie płacić, należy spełnić określone warunki, jednak nie są one zbyt rygorystyczne. Warto też sprawdzić właściwą tabelę opłat i prowizji, aby nie dać się zaskoczyć. Darmowe konto dla firmy to też na ogół skuteczny sposób na otwarcie drogi do pogłębienia współpracy pomiędzy Klientem biznesowym a bankiem.

3. Postaw na bankowość elektroniczną

Z oczywistych względów banki będą niezmiennie dążyły do tego, aby jak najwięcej spraw było załatwianych przez interesantów drogą online, nie bezpośrednio w oddziałach. Zweryfikuj zatem funkcjonalność strony internetowej oraz przejrzystość aplikacji należącej do banku, którego oferta wydaje Ci się atrakcyjna. Jeśli się na nią zdecydujesz, miej pewność, że narzędzia oddane do dyspozycji Klientów są niezawodne, bezpieczne oraz intuicyjne.

4. Sprawdź koszt pojedynczego przelewu zewnętrznego

Od tego kroku warto niekiedy rozpocząć poszukiwania konta dla firmy. Aktualnie można się spotkać z kilkoma różnymi opcjami, jeśli idzie o wysokość opłat pobieranych przez banki:

  • całkowicie darmowe przelewy zewnętrzne (brzmi nad wyraz zachęcająco, lecz z uwagi na stawki innych usług w ramach tej samej oferty, nie zawsze będzie opłacalne),
  • ściśle określona liczba przelewów, za których wykonanie bank nie obciąży Klienta (z reguły kilkanaście w skali miesiąca),
  • przelewy płatne (stosunkowo rzadko spotykana ewentualność – koszt wykonania jednej operacji wynosi z reguły nie więcej niż 1 PLN).

5. Weź pod uwagę przesyłanie środków do właściwego US i ZUS-u

Współpracy z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie uniknie żaden przedsiębiorca. Wykonywanie cyklicznych przelewów do obu tych instytucji jest więcej niż pewne, toteż pamiętajmy, że niektóre banki – np. Santander – zapewniają tę usługę zupełnie za darmo (jeśli Klient wykorzystuje do tego infrastrukturę bankowości mobilnej lub internetowej).

6. Przeanalizuj, gdzie najlepiej otworzyć konto firmowe

Czy musi być to ten sam bank, w którym aktualnie posiadasz swój rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (zwyczajne konto osobiste)? Niekoniecznie, choć pewne udogodnienia za tym przemawiają? Na przykład możliwość zalogowania się do obu kont w jednym czasie. Kolejnym będzie błyskawiczny transfer środków, jeśli oba rachunki (prywatny i firmowy) prowadzi ta sama instytucja. Zdarza się też tak, że w danym czasie nie znajdziemy dwóch równie dobrych ofert w tym samym banku. Nie należy się wówczas przejmować, tylko sięgnąć po te, które rzeczywiście się opłacają.

7. Rozważ skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych

Dla banków to naturalne, że konto dla firmy stanowi swego rodzaju wstęp do dalszej współpracy. W przypadku zadowolenia z bieżącej obsługi nie warto wykluczać innych ewentualności. Gdy uda się zgromadzić nieco większy kapitał, pomocne będą lokaty o atrakcyjnym oprocentowaniu. W momencie konieczności poniesienia znaczących wydatków lub chęci sfinalizowania określonej inwestycji drogą kredytu zapewne nie będziemy narzekać na brak propozycji.

8. Rozpoczynasz prowadzenie biznesu? Znajdź bank, który Cię wesprze

Czy konto dla firmy zaliczanej do grupy JDK (jednoosobowych działalności gospodarczych) może być pozbawione opłat? Zdarza się, że całkowicie, a do tego najwięksi bankowi gracze w walce o Klienta są w stanie zaproponować szereg ciekawych rozwiązań (np. terminal płatniczy bądź usługi księgowe). Warto sprawdzać, pytać, analizować i przeliczać – w końcu to właśnie na co dzień robi niejeden przedsiębiorca.

Strona głównaArtykuł SponsorowanyWybór konta dla firmy - nasze porady