Wszystkich Świętych w Wielkopolsce. Będzie więcej patroli na drogach

patrol policji fot. Wielkopolska Policja

Prawie 6500 policjantów będzie czuwało nad bezpieczeństwem odwiedzających groby w okolicach 1 listopada. – Będą starali się upłynniać ruch, przede wszystkim w rejonach cmentarzy – wyjaśnia Izabela Czerwińska z wielkopolskiej policji.

Wielkopolska policja zazwyczaj ma więcej pracy w okolicach Wszystkich Świętych – zwłaszcza na drogach. Nie inaczej będzie i w tym roku, więc wokół cmentarzy i na drogach można się spodziewać większej liczby funkcjonariuszy.

– Policjanci ruchu drogowego udzielać będą pomocy wszystkim uczestnikom ruchu
w bezpiecznym dotarciu w rejony cmentarzy – wylicza Izabela Czerwińska. – W razie potrzeby podejmą ręczną regulację ruchu. Przypominamy, że zgodnie z przepisami prawa, na skrzyżowaniu polecenia policjanta kierującego ruchem są najważniejsze! Wszyscy kierowcy są zobowiązani do wykonywania jego poleceń. Sygnały dawane przez kierującego ruchem są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna i znaki drogowe. Apelujemy o przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego. Prosimy o ostrożność, koncentrację, zwracanie uwagi na pieszych i dostosowanie się do zmian wprowadzonych na ten świąteczny czas.

Policjanci radzą, by dla własnego bezpieczeństwa i spokoju kierowcy sprawdzili zmiany w organizacji ruchu wokół cmentarza, na który jadą – zwłaszcza w większych miastach – i nie jechali na pamięć. A jeżeli to możliwe, powinni zostawić samochód w domu i korzystać z komunikacji miejskiej. Przypominają też, że poruszający się pieszo po zmroku poza terenem zabudowanym powinni mieć elementy odblaskowe, ale warto, by dla własnego bezpieczeństwa mieli zawsze odblaski przy sobie.

Kierowcy powinni być przygotowani nie tylko na zmiany organizacji ruchu i kierowanie ruchem przez policjantów, ale także na kontrole techniczne pojazdów, kontrole prędkości oraz kontrole stanu trzeźwości.

Podziel się: