Poznań i Kutaisi: współpracy ciąg dalszy

 – Współpraca Poznania z Kutaisi trwa od lat i bardzo ją sobie cenimy – mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta, podpisując kolejne porozumienie z gruzińskim miastem partnerskim Poznania.

Jak podkreśliła zastępczyni prezydenta, współpraca z Kutaisi to nie tylko wymiany studenckie i pracownicze, chociaż z tym chyba najbardziej się kojarzy. To także wspólne projekty, dotyczące m.in. turystyki, w których biorą udział przedstawiciele obu miast razem ze specjalistami z branży.

Poznań i Kutaisi od lat przygotowują wspólne przedsięwzięcia. W stolicy Wielkopolski zorganizowano m.in dwutygodniowy staż dla 19 przedstawicieli gruzińskiej branży turystycznej. Gruzini uczyli się u nas także zarządzania funduszami miejskimi.

– Jak dotąd partnerstwo było bardzo owocne, mam nadzieję, że w przyszłości również takie będzie – podkreślał Shavlego Tabatadze, gubernator regionu Imeretia, którego centrum administracyjnym jest miasto Kutaisi. – W ciągu minionych lat poznaniacy wiele razy bardzo nam pomogli, podpowiedzieli dobre rozwiązania i pokazali, jak działać dla dobra mieszkańców.

W ubiegłym roku do Poznania przyjechali uczniowie i nauczyciele z Georgian-American School “Progress” w Kutaisi. W tym samym czasie młodzi poznaniacy z VIII LO im. A. Mickiewicza odwiedzili Gruzję. Okazją była rocznica ważna dla obu krajów: stulecie odzyskania niepodległości.

– Polacy i Gruzini mają podobną historię, nic więc dziwnego, że czują do siebie wzajemną sympatię – mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. – Sam doskonale pamiętam życzliwe przyjęcie, z jakim spotkałem się w Gruzji. Kutaisi ma ogromny potencjał i może sporo zaoferować Poznaniowi.

Delegacja z Kutaisi weźmie też udział w Targach Budma oraz konferencji “Doing Business: Georgia”. Konferencja rozpocznie się we wtorek, 12 lutego, o godz. 9 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (al. Niepodległości 34). Spotkanie będzie doskonałą okazją do poznania możliwości inwestycyjnych Guzji. Wśród zaproszonych gości będzie wiceminister spraw zagranicznych tego kraju, Alexander Khvtisiashvili.

Gruzja w raporcie “Doing business 2018” uplasowała się na wysokim dziewiątym miejscu. Gruzini liczą na współpracę szczególnie z firmami branży budowlanej, energetycznej i turystycznej. Choć to rynek mały, może odegrać znaczącą rolę w handlu, gdyż zapewnia łączność między Azją Zachodnią, Azją Centralną i Europą. Poprzez Gruzję towary i usługi mają ułatwiony dostęp do rynków Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu czy Iranu.

Kutaisi to drugie pod względem wielkości miasto Gruzji. Od lipca 2009 roku jest miastem partnerskim Poznania.

UMP, el, fot. UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze