Wspólne oświadczenie Kaczyńskiego i Gowina. W sprawie wyborów

Jak poinformowali prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz lider Porozumienia, obie partie przygotowały dla Polaków rozwiązanie, które umożliwi im wzięcie w demokratycznych wyborach.

Wspólne oświadczenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz prezesa Porozumienia Jarosława Gowina zostało opublikowane po 22.00 na Twitterze: “Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach. Porozumienie Jarosława Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej 1/2 zarządzonych w 2020 r., a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycje jej nowelizacji. Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie”.

Oznacza to wybory korespondencyjne, których termin jeszcze nie jest znany. Nieoficjalnie mówi się o 12 lipca, ale to tylko jeden z kilku rozpatrywanych terminów.

Jak informuje TVN24, taki tryb postępowania także byłby naruszeniem Konstytucji, o czym mówił były przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński. Jednak skoro nie ogłoszono stanu klęski żywiołowej, a więc nie podjęto tego jedynego zgodnego z prawem rozwiązania, które umożliwia przełożenie terminu wyborów, to jesteśmy w sytuacji patowej. I wyznaczenie przez marszałek Sejmu kolejnego terminu wyborów jest jakimś rozwiązaniem – najmniej naruszającym Konstytucję.

el

Dodaj komentarz

avatar