Września: Tablica pamiątkowa i kwiaty w 120. rocznicę Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich

Pomnik Dzieci Wrzesińskich, Września, fot. WUW
Na budynku Muzeum Regionalnego we Wrześni uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą małym bohaterom, a przed przed Pomnikiem Dzieci Wrzesińskich zostały złożone wieńce i kwiaty.

Dzień 20 maja 1901 roku jest przyjmowany za początek protestu uczniów wrzesińskiej szkoły – przypomnijmy, że uczniowie, mimo kar, także fizycznych, nie zgodzili się na naukę religii w jeżyku niemieckim. I to właśnie nazwiska tych uczniów znalazły się na pamiątkowej tablicy, którą odsłonili w samo południe Robert Gaweł, Wielkopolski Kurator Oświaty, i Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni.

Na tablicy znajduje się też replika słynnego zdjęcia przedstawiającego niektórych z protestujących uczniów – to jeden z niewielu ocalałych dokumentów z tamtych czasów. Jak wyjaśnił Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor muzeum, samo ustalenie nazwisk uczniów biorących udział w proteście i tych, którzy ich wspierali, zajęło personelowi muzeum ponad dwa lata.

Z kolei przed Pomnikiem Dzieci Wrzesińskich złożono dziś wieńce i bukiety kwiatów dla upamiętnienia rocznicy – jeden z wieńców w imieniu wojewody Michała Zielińskiego.