grzyby

Września: Czy zmarli z osiedla Tysiąclecia rzeczywiście zatruli się grzybami?

Jak się okazuje, mimo że od zdarzenia upłynęły ponad 4 miesiące – nadal nie ma pewności, czy czworo mieszkańców tego osiedla rzeczywiście zmarło z powodu zatrucia grzybami.

Przypomnijmy, że chodzi o dwie siostry w wieku 68 i 81 lat oraz 70-letnią kobietę i jej 44-letniego syna. Wszyscy mieszkali na osiedlu Tysiąclecia, a krótko przed śmiercią kupili lub dostali grzyby od dwóch znajomych mężczyzn. Po ich zjedzeniu – zmarli.

Prokuratura Rejonowa we Wrześni wszczęła wówczas śledztwo w sprawie śmierci czterech osób z powodu zatrucia muchomorami sromotnikowymi – młode osobniki są podobne do gąsek, a mężczyźni, którzy sprzedali grzyby ofiarom, zeznali, że zbierali właśnie gąski. Śledztwo było prowadzone w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci i bezpośredniego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia.

Jednak jak informuje Radio Poznań, sprawa nie jest tak oczywista, jakby się wydawało. Paweł Karpiesiuk, szef prokuratury, powiedział dziennikarzowi rozgłośni, że na razie ma tylko jedną opinię biegłych na temat przyczyn śmierci 44-latka, nie ma natomiast opinii na temat przyczyny śmierci obu sióstr. Przypomnijmy, że zwłok czwartej osoby w ogóle nie badano, bo zanim ktokolwiek połączył jej zgon ze sprawą grzybów, zdążono ją pochować.

Ale nawet ta jedna ekspertyza, która już jest, nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy to trujące grzyby były przyczyną śmierci. W organizmie badanego mężczyzny nie znaleziono substancji występujących w trujących grzybach. Co prawda zmarł z powodu ostrej niewydolności wątroby, a ona z kolei mogła być wywołana zjedzeniem trujących grzybów.

Co ciekawe, biegli zbadali też resztki potraw, które jedli zmarli, również suszone grzyby i przetwory w słoikach. I nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy w badanych próbkach były trujące grzyby.

Prokuratura uważa więc, że opinie wymagają doprecyzowania i uzupełnienia – i dopiero wtedy będzie można powiedzieć z całą pewnością, czy trujące grzyby były przyczyną śmierci czterech osób, czy nie.

 

3 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze