Wronki: Funkcjonariusz służby więziennej uratował rannego w wypadku

Mariusz Książek fot. ZK Wronki
Udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej, zabezpieczył osobę poszkodowaną i wezwał pogotowie. Młodszy chorąży Mariusz Książek z Zakładu Karnego we Wronkach okazał nieoceniona pomoc przy wypadku.

Zdarzenie miało miejsce 22 kwietnia w miejscowości Lubowo, około 6.00 rano. Młodszy chorąży jechał właśnie na służbę, gdy zobaczył, jak jeden z jadących samochodów zderza się z sarną, która wyskoczyła na szosę, i wskutek zderzenia wypada z trasy i uderza w drzewo.

Funkcjonariusz natychmiast zatrzymał się i po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia niezwłocznie przystąpił do udzielania pierwszej pomocy, następnie powiadomił służby ratunkowe. Do czasu przybycia zawodowych służb ratownictwa medycznego monitorował stan zdrowia poszkodowanego.

Warto dodać, że funkcjonariusz Książek, pracownik działu terapeutycznego wronieckiej jednostki, jest dyplomowanym ratownikiem medycznym, w przeszłości pracującym w pogotowiu ratunkowym. Przełożeni cenią go za odporność na stres, umiejętność rozpoznawania zagrożenia i szybkie podejmowanie decyzji.

Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi funkcjonariuszami i z osadzonymi, prowadząc liczne szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Teraz jego wiedza przydała się także w praktyce.

Sam funkcjonariusz nie uważa, by zrobił coś wyjątkowego – po prostu był przypadkowym świadkiem zdarzenia i jego obowiązkiem było podjąć działania. Jednak dyrektor Zakładu Karnego we Wronkach kpt. Mariusz Przybył był innego zdania i oficjalnie mu podziękował oraz wyróżnił za postawę godną naśladowania, a także dbanie o dobre imię służby więziennej.

ZK Wronki

Podziel się: