Wronki: Będzie obwodnica – zniknie wąskie gardło

obwodnica Wronek budowa 2 fot. UMWW
Trójprzęsłowy most nad Wartą, wiadukt nad linią kolejową, trzy ronda i ciągi pieszo-rowerowe – to najważniejsze udogodnienia, które niesie ze sobą powstanie obwodnicy Wronek. Marszałek właśnie podpisał umowę na jej budowę.

Umowa została podpisana ze spółkami „Colas Polska” i „Most Sp. z o.o.”, które będą wykonawcami inwestycji.
– To jest dla nas jedna z tych priorytetowych inwestycji, na którą czekają – z nadzieją na lepszą komunikację – mieszkańcy Wronek. Pozwoli ona rozładować ruch generowany przez duże fabryki, takie jak Amica czy Samsung – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

W ramach inwestycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego, realizowanej w systemie „buduj” powstanie wygodna trasa, której początek jest zlokalizowany na ulicy Szamotulskiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 184 w Nowej Wsi (Gmina Wronki), a koniec na rondzie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 182 przed miejscowością Smolnica. Liczy 5,2 km długości, a w jej skład wchodzą nie tylko pasy drogowe, ale też przepusty drogowe, drogi dojazdowe do terenów przyległych oraz chodniki i drogi rowerowe.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Wronek jest wyprowadzenie ruchu, zwłaszcza tranzytowego, ze zwartej zabudowy miasta i likwidacja tzw. wąskiego gardła w układzie komunikacyjnym województwa.

Wartość kontraktu to ponad 81 mln złotych. Dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wynosi blisko 66 mln złotych.

Wykonawcy inwestycji od daty podpisania umowy mają 820 dni na całkowity odbiór inwestycji.

UMWW, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: