Wronki będą miały drugą stację kolejową. „Znacznie zwiększy dostęp do kolei w północnej części miasta”

stacja Wronki fot. PKP PLK

Nowy przystanek kolejowy, o nazwie Wronki Zamość, powstanie w prawobrzeżnej części Wronek. Dzięki niemu mieszkańcy zyskają łatwiejszy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już podpisały umowę z wykonawcą.

Stacja Wronki Zamość powstanie na linii Poznań Główny – Szczecin Główny (lk nr 351) w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Nadbrzeżnej.

– Dla pasażerów będą przygotowane dwa wysokie perony, które umożliwią wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów – wylicza Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK. – Przewidziano wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Orientację w podróży ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem oraz gabloty z rozkładem jazdy. Przystanek zostanie przystosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dogodny dostęp zapewnią m.in. odpowiednio wyprofilowane pochylnie. Dla osób niewidomych i niedowidzących ułatwieniem będą ścieżki naprowadzające na antypoślizgowej nawierzchni. Do ekologicznych podróży zachęcą stojaki rowerowe znajdujące się w obrębie przystanku i parking na 20 samochodów.

Dzięki nowemu przystankowi mieszkańcy Wronek nie będą już musieli jechać na drugi brzeg Warty, by wsiąść do pociągu.
– Nowy przystanek we Wronkach, realizowany dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, znacznie zwiększy dostęp do kolei w północnej części miasta i ułatwi podróże w stronę Poznania czy Krzyża Wielkopolskiego – podkreśla Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Efektywne wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z budżetu państwa i projektów unijnych sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, jakim jest kolej.

PKP PLK już podpisały umowę z wykonawcą zadania w formule „projektuj i buduj”. Inwestycja będzie kosztować około 10,3 mln zł netto. Zakończenie wszystkich prac i udostępnienie przystanku podróżnym planowane jest w czwartym kwartale 2024 r.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: