Wolsztyn fot. UM Wolsztyn

Wolsztyn: Przekroczenia liczby wiernych w kościołach – i 50 zł mandatu

Proboszczowie zostali ukarani mandatami w wysokości 50 i 20 zł. To niewysokie mandaty – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w jednym z kościołów nieprzestrzegających zasad księża są zakażeni koronawirusem.

Jak informuje portal myregion.pl, kontrola miała miejsce w minioną niedzielę w kościołach św. Józefa w Wolsztynie oraz św. Maksymiliana Kolbe w Mochach. Policjanci otrzymali anonimowe telefony z informacjami, że w jednej i drugiej świątyni jest więcej osób niż pozwalają na to obostrzenia rządowe wprowadzone z powodu pandemii.

Funkcjonariusze pojechali na miejsce i okazało się, że rzeczywiście w obu kościołach jest zbyt wielu wiernych – przy tym różnica nie wynosiła 5 czy 10 osób. Jak podaje portal myregion.pl, w kościele pw. św. Józefa było 360 osób, podczas gdy zgodnie z obostrzeniami mogło być tylko 120, a w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe – zamiast 14 wiernych było ich 81.

Obaj proboszczowie zostali ukarani mandatami na podstawie art. 116 Kodeksu Wykroczeń: proboszcz wolsztyńskiej parafii otrzymał mandat w wysokości 50 zł, a proboszcz parafii w Mochach – 20 zł. To nie są wysokie kwoty i trudno je uznać za adekwatne – zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że w parafii św. Józefa stwierdzono zakażenie koronawirusem i część księży została objęta kwarantanną.

“Z przykrością informujemy, że w związku z nałożoną na niektórych kapłanów naszej parafii kwarantanną święconka na wioskach nie odbędzie się (święconka tylko przy kościele od 15.15 do 17.00)” – czytamy na stronie parafii. – “Natomiast w Niedzielę Zmartwychwstania i w Poniedziałek Wielkanocny nie możemy odprawić Mszy Św. o godz. 11.00. Intencje przyjęte na te Msze Św. będą odprawione w niedzielę 11 kwietnia o godz.11.00. Przepraszamy za niedogodności i prosimy o wyrozumiałość i modlitwę w intencji kapłanów naszej parafii i całego dekanatu”.

2.3 3 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze