dziki fot. pan Piotr

Wolsztyn: Kolejne padłe dziki zarażone ASF

7 kolejnych dzików, u których Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach stwierdził obecność wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń) znaleziono w lasach między Kębłowem a Nową Dąbrową.

Z tego powodu Wojewódzki Lekarz Weterynarii zadecydował o zbudowaniu kolejnego płotu w powiatach wolsztyńskim i grodziskim, by utrudnić przedostawanie się chorych dzików. Natomiast wojewoda wielkopolski wydał nakaz przeprowadzenia sanitarnego odstrzału dzików w powiatach wolsztyńskim, leszczyńskim, kościańskim, grodziskim, nowotomyskim oraz części poznańskiego. Wszystkie służby mają też wzmóc wysiłki w wyszukiwaniu padłych dzików.

Przypomnijmy, że to już kolejne zarażone dziki znalezione w okolicach Wolsztyna. Tylko pod koniec ubiegłego roku znaleziono tam ponad 20 padłych zwierząt zarażonych wirusem ASF. Znajdowane są kolejne, mimo że od terenów zarażonych miał ochronić Wielkopolskę stawiany z ogromnym nakładem sił i środków płot. jak się okazuje – nie ochronił.

Afrykański pomór świń jest chorobą niegroźną dla ludzi, chociaż mogą ją oni przenosić, natomiast jest śmiertelna dla trzody chlewnej. A ta część Wielkopolski, w której pojawiła się choroba, słynie z produkcji wieprzowiny.

WUW, el

11
Dodaj komentarz

avatar
Ewa Szalbierz
Ewa Szalbierz

Myśliwi i rolnicy sami roznosza zaraze, a potem strzelają. Żeby z krwią rozniesc jeszcze więcej zarazy.

Gość
Gość

Z czerwonej strefy przyjeżdża po mleko do żułtej w bramie wjazdowej żadnej maty, a tam też świnki. Zero kontroli jeden flejtuch zniszczy całą wioskę i co na to ARIMR i weterynaria szkoda słów

Elżbieta Szafirska
Elżbieta Szafirska

Ale kłamstwa .

Ewa Szalbierz
Ewa Szalbierz

ASF roznosza myśliwi poprzez lekceważenie zasad bioasekuracji. Przez płot też przeleza.

Ekolog
Ekolog

Czy wy nie widzicie że nie ma wśród myśliwych żadnych zasad bioasekuracji? Gdzie są weterynarze?
Tak samo dlaczego skupują zboża z strefy czerwonej – normalnie powinien być zakaz handlu do paszarni z stref czerwonych ponieważ w ten sposób wirus także może się rozprzestrzenić do gospodarstwa.