dziki fot. pan Piotr

Wolsztyn: Kolejne padłe dziki zarażone ASF

7 kolejnych dzików, u których Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach stwierdził obecność wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń) znaleziono w lasach między Kębłowem a Nową Dąbrową.

Z tego powodu Wojewódzki Lekarz Weterynarii zadecydował o zbudowaniu kolejnego płotu w powiatach wolsztyńskim i grodziskim, by utrudnić przedostawanie się chorych dzików. Natomiast wojewoda wielkopolski wydał nakaz przeprowadzenia sanitarnego odstrzału dzików w powiatach wolsztyńskim, leszczyńskim, kościańskim, grodziskim, nowotomyskim oraz części poznańskiego. Wszystkie służby mają też wzmóc wysiłki w wyszukiwaniu padłych dzików.

Przypomnijmy, że to już kolejne zarażone dziki znalezione w okolicach Wolsztyna. Tylko pod koniec ubiegłego roku znaleziono tam ponad 20 padłych zwierząt zarażonych wirusem ASF. Znajdowane są kolejne, mimo że od terenów zarażonych miał ochronić Wielkopolskę stawiany z ogromnym nakładem sił i środków płot. jak się okazuje – nie ochronił.

Afrykański pomór świń jest chorobą niegroźną dla ludzi, chociaż mogą ją oni przenosić, natomiast jest śmiertelna dla trzody chlewnej. A ta część Wielkopolski, w której pojawiła się choroba, słynie z produkcji wieprzowiny.

WUW, el

Daj znać innym

11
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Ewa Szalbierz
Gość
Ewa Szalbierz

Myśliwi i rolnicy sami roznosza zaraze, a potem strzelają. Żeby z krwią rozniesc jeszcze więcej zarazy.

Adrian
Gość
Adrian

Dla twojej wiadomości to myśliwi i rolnicy także chodzą po lasach i sprzątają te martwe dziki. A ty co zrobiłaś?

Gość
Gość
Gość

Z czerwonej strefy przyjeżdża po mleko do żułtej w bramie wjazdowej żadnej maty, a tam też świnki. Zero kontroli jeden flejtuch zniszczy całą wioskę i co na to ARIMR i weterynaria szkoda słów

Elżbieta Szafirska
Gość
Elżbieta Szafirska

Ale kłamstwa .

Ewa Szalbierz
Gość
Ewa Szalbierz

ASF roznosza myśliwi poprzez lekceważenie zasad bioasekuracji. Przez płot też przeleza.

Świadomy
Gość
Świadomy

Zanim coś się napisze, radzę zgłębić temat, nagonka na myśliwych ( nie jestem ale temat znam bardzo dobrze) jest akurat na naszym terenie niepotrzebna i robi wiele złego. Tu właśnie myśliwi próbują ograniczyć roznoszenie wirusa. Wystarczyło że jeden zarażony dzik w trakcie huczki przewędrował na te tereny i mamy epidemie.
Proszę zobaczyć na pobocza dróg… Ile tu jest odpadków spożywczych wyrzucanych z aut, tą drogą też może wirus się przemieszczać.
Na polach bele słomy… Rolnicy je dezynfekują zanim wjadą do gospodarstwa? Czy odkażaja koła ciągników zanim wjadą na drogi asfaltowe?
Proszę zatem nie pisać głupot, bo to tylko świadczy o Pani ignorancji

Ekolog
Gość
Ekolog

Czy wy nie widzicie że nie ma wśród myśliwych żadnych zasad bioasekuracji? Gdzie są weterynarze?
Tak samo dlaczego skupują zboża z strefy czerwonej – normalnie powinien być zakaz handlu do paszarni z stref czerwonych ponieważ w ten sposób wirus także może się rozprzestrzenić do gospodarstwa.

Qdanka
Gość
Qdanka

Cała winę za roznoszenie ASF ponoszą mysliwi robią to świadomie po przez polowania. Przyjeżdża sobie taki pan myśliwy z regionu gdzie nie ma ASF bo kolega go zaprosił na polowanie a potem zabiera trofeum zdjęcia “z dobrej zabawy” no i oczywiście ASF do swojego regionu aby móc się zrewanżować koledze. I tak to działa.Dokładają się do tego też i zwykli ludzie ale to znikome ilości

do danka
Gość
do danka

ale Ty pusta jesteś. Jak snop słomy. Jak wymłócony snop słomy

Grażyna Kowalska
Gość
Grażyna Kowalska

Brak profilaktyki.

urodzony rolnik
Gość
urodzony rolnik

zal czytac (znawcow) bitwe przegralismy na wschodzie a teraz wojne przegramy!!!!!!!!! Czy ktos wie z was jak wyglada warsztat pracy rolnika moj od siedliska jest w promieniu 8km jadac na pola jade przez las lake itp jak mam to ograniczyc-podpowie ktos? BIOASEKURACJA tak mam maty siadki posesja ogrodzona,staram sie! TO CO JESTEM BEZPIECZNY???? NIIIIEEEEEEEEEE!!!!!!!Jesli nie WYBIJA wszystkich do minimum DZIKOW poniesiemy kleske w walce z asf