dziki fot. pan Piotr

Wolsztyn: Kolejne padłe dziki zarażone ASF

7 kolejnych dzików, u których Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach stwierdził obecność wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń) znaleziono w lasach między Kębłowem a Nową Dąbrową.

Z tego powodu Wojewódzki Lekarz Weterynarii zadecydował o zbudowaniu kolejnego płotu w powiatach wolsztyńskim i grodziskim, by utrudnić przedostawanie się chorych dzików. Natomiast wojewoda wielkopolski wydał nakaz przeprowadzenia sanitarnego odstrzału dzików w powiatach wolsztyńskim, leszczyńskim, kościańskim, grodziskim, nowotomyskim oraz części poznańskiego. Wszystkie służby mają też wzmóc wysiłki w wyszukiwaniu padłych dzików.

Przypomnijmy, że to już kolejne zarażone dziki znalezione w okolicach Wolsztyna. Tylko pod koniec ubiegłego roku znaleziono tam ponad 20 padłych zwierząt zarażonych wirusem ASF. Znajdowane są kolejne, mimo że od terenów zarażonych miał ochronić Wielkopolskę stawiany z ogromnym nakładem sił i środków płot. jak się okazuje – nie ochronił.

Afrykański pomór świń jest chorobą niegroźną dla ludzi, chociaż mogą ją oni przenosić, natomiast jest śmiertelna dla trzody chlewnej. A ta część Wielkopolski, w której pojawiła się choroba, słynie z produkcji wieprzowiny.

WUW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze