Wkrótce otwarcie nowego odcinka św. Wawrzyńca

św. Wawrzyńca fot. L. Łada

Od 19 lutego kierowcy na Jeżycach będą mieli dodatkową drogę do dyspozycji, mieszkańcy Dąbrowskiego i Wojska Polskiego – nieco mniejszy ruch przed domami. Od tego dnia będzie można przejechać nowym odcinkiem ulicy św. Wawrzyńca.

Budowa ulicy rozpoczęła się w listopadzie 2020 roku i miała trwać nieco ponad rok.
– Chcemy, by roboty zaczęły się jeszcze w tym roku i już pod koniec przyszłego roku można było przejechać ul. św. Wawrzyńca od ul. Kościelnej do skrzyżowania z ul. Żeromskiego i Niestachowską – mówiła wówczas Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Ulica jednak zostanie otwarta dopiero 19 lutego, co oznacza prawie dwumiesięczny poślizg. Skąd to opóźnienie?
– Do końca grudnia zakończyliśmy prace, poślizgu nie było – zapewniała dzisiaj Justyna Litka. I tłumaczyła, że czas od zakończenia prac do otwarcia ulicy zajęły prace porządkowe, odbiory techniczne i to, co zdarza się na każdej budowie: że co innego jest w dokumentacji, a co innego w terenie. Także i tu wykonawcy musieli się zmagać z niezaznaczonymi uskokami, tajemniczymi instalacjami albo koniecznością wykonania na nowo jakichś elementów, bo w trakcie okazywało się, że nie są z tak dobrych elementów, jak wynikało z opisów. Teraz jednak już prawie wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

– Mamy już kluczowy dokument, jakim jest pozwolenie na użytkowanie – mówiła prezes. – Jeszcze w piątek będą przeprowadzone prace związane z przeprogramowaniem sterowników sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ulicy św. Wawrzyńca z pozostałymi ulicami. Droga zostanie udostępniona w sobotę, po sprawdzeniu działania sygnalizacji.

Prezes poprosiła też kierowców o szczególną uwagę na skrzyżowaniu, na którym zmieni się organizacja ruchu i zapewniła, że w razie konieczności będą tam wprowadzone zmiany.
– Będziemy obserwować, jak to będzie wyglądać w praktyce razem z Miejskim Inżynierem Ruchu – zapewniła.

Prezydent Jacek Jaśkowiak ma nadzieję, że ulica ułatwi komunikację w tej części Jeżyc, zwłaszcza mieszkańcom nowych osiedli położonych przy św. Wawrzyńca.
– Liczę, że ten nowy odcinek uspokoi ruch w tej części miasta oraz zwiększy bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Odciążając ul. Dąbrowskiego zagwarantuje też kierowcom lepszy wyjazd z Jeżyc – mówił Jacek Jaśkowiak. Prezydent podkreślił też, że miasto przy tej inwestycji współpracowało z prywatnymi inwestorami, do których należą tereny przylegające do ulicy,a współpracę ocenił jako bardzo udaną.

– Budowa ul. św. Wawrzyńca pozwoli także na uruchomienie nowych obszarów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i usługową – powiedział.

Kierowcy na św. Wawrzyńca będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu z wyniesionymi przejściami dla pieszych i sygnalizacją świetlna, a także dodatkowym pasem dla osób dojeżdżających do kamienic stojących przy staje ulicy św. Wawrzyńca. Rowerzyści mają drogę rowerową, a piesi – chodnik o szerokości dwóch metrów i miejsca do odpoczynku z ławkami.

Nową ulicą będzie kursował autobus nr 191 – linia zmieni trasę od 1 marca i będzie się zatrzymywała na trzech przystankach: Niestachowska na żądanie, Św. Wawrzyńca i Kościelna Tunel.