Wkrótce duży remont na Jeżycach w Poznaniu. Inspiracją były prace uczniów

ulica Słowackiego Poznań, wizualizacja fot. UMP

Nowe chodniki, wyremontowana jezdnia, więcej zieleni, a przed SP36 – wyniesiony plac o klinkierowej nawierzchni. Tak po remoncie ma wyglądać ulica Słowackiego w Poznaniu, na odcinku od Kraszewskiego do Wawrzyniaka. Prace rozpoczną się już w tym roku.

Remont, a właściwie całkowita metamorfoza ulicy, to efekt współpracy Zarządu Dróg Miejskich, Rady Osiedla Jeżyce, Szkoły Podstawowej nr 36 i Stowarzyszenia Architektów Polskich.
– Pod koniec 2021 roku, z inicjatywy Rady Osiedla Jeżyce, zapytaliśmy uczniów SP nr 36, jak wyobrażają sobie ul. Słowackiego po remoncie – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – W końcu to oni są najczęstszymi użytkownikami tej ulicy. W efekcie powstało kilkanaście prac plastycznych, prezentujących ulicę pełną zieleni, małej architektury i kolorowych gier wymalowanych na chodnikach. Propozycje dzieci stały się inspiracją dla projektantów i architektów odpowiedzialnych za przygotowanie projektu remontu ul. Słowackiego.

W marcu 2022 roku w SP36 odbyły się warsztaty projektowe, w których wzięli udział uczniowie z trzech klas 4-6. Chodziło o to, by ich pomysły przełożyć na konkretny projekt.
– Najstarsi tworzyli wizję wymarzonej ulicy z użyciem profesjonalnego programu komputerowego przy wsparciu architektów z SARP – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. – Uczniowie z klasy piątej budowali kartonowo – rysunkową makietę ulicy, a czwartoklasiści mieli za zadanie zbudować ul. Słowackiego z klocków LEGO (przy wsparciu Mateusza Wawrowskiego, znanego w Poznaniu konstruktora LEGO). Nad całością czuwali przedstawiciele ZDM, Miejskiego Inżyniera Ruchu i Miejskiego Konserwatora Zabytków. Makiety i projekty powstałe w wyniku warsztatów wzięliśmy pod uwagę przy opracowaniu docelowych zmian na ul. Słowackiego.

Wyremontowany odcinek ulicy będzie miał nową nawierzchnię na jezdni i chodnikach, zgodną z miejskim katalogiem, ale to już uczniowie zadecydowali, że przed budynkiem szkoły chcą mieć plac z kolorowymi grafikami, staną tam także drewniane meble miejskie, wykonane podczas międzynarodowych warsztatów Mood for Wood, a całość stanie się strefą zamieszkania. Na jezdni powstanie wyniesienie, by spowolnić ruch samochodów, a parkowanie zostanie przeniesione na jezdnię. Na dawnych miejscach parkingowych zostanie posadzona zieleń.

– Rada Osiedla była inicjatorem modernizacji ul. Słowackiego i od początku uczestniczyła w procesie wypracowania zmian, które już niebawem tu zajdą – podkreśla Helena Zadumińska z Rady Osiedla Jeżyce. – Jesteśmy przekonani, że dzięki nim wszyscy użytkownicy tej ulicy, a zwłaszcza uczniowie, zyskają spokojną, przyjazną i zieloną przestrzeń, którą będzie się chciało odwiedzać, a na co dzień… chodzić do szkoły.

Jak to wszystko będzie wyglądało – można obejrzeć od 7 czerwca na specjalnej wystawie przed budynkiem SP36 przy ul. Słowackiego 54/56, która prezentuje przebieg procesu projektowego: od prac plastycznych uczniów do wizualizacji zmian. W sierpniu zaplanowano tu warsztaty Mood for Wood, w których także wezmą udział uczniowie podstawówki, a prace remontowe rozpoczną się we wrześniu i potrwają do grudnia. Jedynie grafiki powstaną dopiero wiosną 2024 roku.

Remont będzie finansowany z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania oraz poprawki budżetowej, którą zgłosił radny Łukasz Mikuła.

Podziel się: