3 listopada oddział pod wodzą samego generała Jana Henryka Dąbrowskiego w towarzystwie Józefa Wybickiego przybędzie na Stary Rynek w Poznaniu. Inscenizacja ma przypomnieć wydarzenie z 1806 roku – wjazd generała do Poznania.

Oddział w mundurach z czasów napoleońskich pod wodzą generała Dąbrowskiego w towarzystwie Józefa Wybickiego przybędzie 3 listopada 2018 roku około godziny 12:00 na Stary Rynek. Inscenizacja ma upamiętnić 212.rocznicę tego wydarzenia z listopada 1806 roku. Ma przypomnieć, że także przed Powstaniem Wielkopolskim 1918 roku poznaniacy walczyli o wyzwolenie spod zaboru pruskiego.

– W 1806 roku wybuchło pierwsze zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Może nie było aż tak krwawe, ale Polacy przejęli wówczas inicjatywę, odebrali urzędy Prusakom, zrobili miejsce wojskom napoleońskim i wypełnili zadanie Napoleona, który mówił „obaczym czy Polacy godni są być narodem” – przypomina Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. – Wielkopolanie w obydwu powstaniach – 1806 i 1918 roku – postępowali podobnie. Byli dobrze zorganizowani, byli przygotowani do wzięcia odpowiedzialności za władzę administracyjną, potrafili do sfinansować i zorganizowali szybko armię, która uczestniczyła również w dalszych bojach – w 1806 roku o przyszłe Księstwo Warszawskie, czy 1918-19 – o Lwów, zatrzymanie nawały bolszewickiej, wsparcie Śląska, czy akcje na Pomorzu – dodaje dyrektor WMN.

Wjazd generała Jana Henryka Dąbrowskiego odbędzie się po raz trzeci z rzędu. Organizuje je Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wspólnie z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Muzeum Historii Miasta Poznania.

– Zaczynamy o 11:30 złożeniem kwiatów na grobie Józefa Wybickiego i na symbolicznym grobie z sercem Jana Henryka Dąbrowskiego – na Wzgórzu Św. Wojciecha, w krypcie przy kościele Św. Wojciecha. Następnie. Około 12, na Stary Rynek wjedzie w powozie Jan Hneryk Dąbrowski i Józef Wybicki z asystą. Objedzie rynek, dojdzie do pewnych starć z Prusakami – mówi Tomasz Łęcki. – Odbędzie się swego rodzaju podróż w czasie, bowiem powóz zatrzyma się przy wystawie dotyczącej Powstania, które odbyło się 112 lat później. Wszystko zakończy się przed Ratuszem przemową gen. Dąbrowskiego w otoczeniu żołnierzy ubranych w kolorowe stroje z początku XIX wieku.

Po inscenizacji w Ratuszu, w Sali Renesansowej, nastąpi prezentacja obrazu Jana Gładysza „Wjazd gen. Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania w 1807 roku”.

Wielkopolanie ku Niepodległej

Inscenizacja wjazdu twórcy Legionów Polskich we Włoszech to początek imprez związanych ze 100-leciem Powstania Wielkopolskiego. 9 listopada odbędzie się na Starym Rynku przed Odwachem wernisaż wystawy-instalacji „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku”. Wystawa została przygotowana przez ponad 20 wielkopolskich instytucji muzealnych, naukowych, bibliotecznych oraz organizacje społeczne zajmując się pamięcią o Powstaniu Wielkopolskim. Powstała głównie z myślą o mieszkańcach największych polskich miast, w których będzie prezentowana od końca grudnia 2018 do czerwca 2019 roku. Obejrzeć ją będzie można w: Warszawie, Krakowie, Siemianowicach Śląskich, Wrocławiu, Zielonej Górze, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu i Białymstoku.

Wystawa ma upowszechnić wiedzę o zwycięskim powstaniu w rocznicę jego wybuchu i stać się ważnym elementem upamiętniania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To także element promocji idei budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919r.

Zanim wystawa ruszy w podróż jej prapremiera odbędzie się w Poznaniu. Na Starym Rynku będzie ją można oglądać do 7 grudnia.

Autor: UMP