Reklama

Wilda w czterech odsłonach, czyli nowa książka o historii Wildy

Magdalena Mrugalska-Banaszak jest doskonale znana wszystkim miłośnikom historii Poznania. 10 stycznia będzie można spotkać się z nią w SPOT. z okazji promocji jej najnowszej książki “Wilda w czterech odsłonach”.

Nowa książka Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak to opowieść o ponad 700-letniej historii Wildy, od roku 1235, kiedy pojawia się w archiwalnych zapisach jeszcze jako Wierzbice. Z czasem staje się folwarkiem miejskim, później przybywają do niej bambrzy, następnie przekształca się w dwie samodzielne gminy – Górną i Dolną Wildę – które w 1889 r. połączone w jedną, ostatecznie w 1900 r. zostają włączone w granice Poznania.

Książka prezentuje dawnych mieszkańców Wildy i ich życie codzienne: domy, warunki życia, pracy, angażowanie się w działalność organizacji i towarzystw, udział we wspólnotach wyznaniowych i sposoby na spędzanie wolnego czasu. Lekkość narracji, liczne plany, zdjęcia i inne materiały archiwalne zapraszają do wspólnego odkrywania dawnej Wildy.

Magdalena Mrugalska-Banaszak – urodziła się i wychowała na poznańskiej Wildzie, jest doktorem nauk humanistycznych, od 1992 roku piastuje funkcję kierownika Muzeum Historii Miasta Poznania (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu), od 2016 roku jest zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika „Kronika Miasta Poznania”. Napisała wiele artykułów publikowanych przede wszystkim w „Kronice Miasta Poznania” oraz książek, w tym nagrodzonych i poświęconych Wildzie, m.in.: “Wilda – dzielnica Poznania 1253–1939”, “Śledztwo w sprawie króla smalcu. Życie codzienne rodziny Jezierskich na początku XX wieku w Poznaniu” („Książka Lata 2008” w konkursie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu; Najlepsza Książka Historyczna wortalu literackiego „Granice.pl”), “Przedwojenna Wilda – najpiękniejsze fotografie”, “Miejska ikonosfera na drukach reklamowych z widokami Poznania 1835–1939” (Nagroda im. Józefa Łukaszewicza „Posnaniana 2012”), “Morderstwo w ratuszu. Poznań w latach 1894–1922 z Opalenicą w tle” (Nagroda im. Józefa Łukaszewicza „Posnaniana 2016”), wraz z Fundacją SPOT. wydała także “Poprawiajmy stosunki międzyludzkie. Wilda w czasach PRL”.

Spotkanie rozpocznie się o 17.30 w SPOT. przy Dolnej Wildzie 87. Poprowadzi je Piotr Bojarski. Wstęp na spotkanie jest wolny, a w jego trakcie będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.

Mat.pras., el

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar