Wigilia Caritas na Międzynarodowych Targach Poznańskich. „Mówimy jednym głosem”

Wigilia dla ubogich MTP Poznań fot. Sławek Wąchała

Ponad 1600 osób wzięło udział w Wigilii Caritas Archidiecezji Poznańskiej zorganizowanej w pawilonie nr 6 na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Życzenia składali im arcybiskup Stanisław Gądecki i prezydent Jacek Jaśkowiak.

Wigilia na MTP odbyła się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa – i w czasie wojny na Ukrainie, o czym przypomniał arcybiskup Stanisław Gądecki – uchodźcy z Ukrainy także byli gośćmi na wigilii. Arcybiskup nazwał wojnę „cywilizacyjną” i podziękował tym mieszkańcom Poznania, którzy okazali pomoc Ukraińcom uciekającym z kraju.

Wigilia rozpoczęła się od przełamania się opłatkiem i złożenia życzeń. Oprócz arcybiskupa i prezydenta Jacka Jaśkowiaka złożył je także Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, a także zaproszony prawosławny duchowny, po ukraińsku. Prezydent Jaśkowiak przełamał się także opłatkiem z arcybiskupem Gądeckim.
– Czasami się różnimy z księdzem arcybiskupem, ale gdy mówimy o kwestii Ukrainy, o potrzebach ubogich i tych, którzy uciekają przed wojną, mówimy jednym głosem. Za to chciałbym ekscelencji podziękować – powiedział prezydent.

Przygotowania do Wigilii Caritas trwały już od 22 grudnia, a pracownikom Caritasu pomagali wolontariusze, głównie uczniowie 12 szkół z Poznania i Nowego Tomyśla. Samo ustawienie i nakrycie stołów dla 1600 osób wymagało kilkunastu godzin ciężkiej pracy. Wolontariusze pomagali także w kuchni, przy przygotowaniu świątecznych dań – a było co robić, bo oprócz dań, które trafiły na stoły, każdy z gości wigilii dostał świąteczną paczkę z jedzeniem na wynos, by nie był głodny w to Boże Narodzenie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: