Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z projektem ekspozycji. Konkurs rozstrzygnięty

Ogłoszenie wyników konkursu na projekt ekspozycji WMN fot. UMWW

WMN ogłosiło konkurs na projekt ekspozycji – i właśnie podało wyniki. Zwycięską pracę przygotowała firma Trias AVI Sp. z o.o. z Warszawy, która w nagrodę zostanie zaproszona do podpisania umowy na zaprojektowanie ekspozycji. Za wykonanie umowy otrzyma 4 mln zł.

W konkursie złożone zostały trzy prace, prezentujące ogólną koncepcję przyszłej ekspozycji stałej i szczegóły wybranych fragmentów ekspozycji. Ich autorzy przed przystąpieniem do konkursu musieli wykazać się m.in. posiadaniem w zespole osób z doświadczeniem przy projektowaniu dużych wystaw stałych.

Robert Supeł, przewodniczący sądu konkursowego, podkreślił, że wszystkie prace konkursowe stały na bardzo wysokim poziomie, ale mimo to jurorom udało się podjąć decyzję jednomyślnie, bez dłuższych sporów i dyskusji. Wysoką jakość przesłanych prac zauważyła także wiceminister Jadwiga Emilewicz, która przemawiała w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace docenił także Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, uważając, że są one kolejnym krokiem milowym przybliżającym do nowego muzeum.
– Sąd konkursowy nie miał łatwego zadania, musiał dokonać wyboru spośród propozycji zgłoszonych przez firmy o bardzo dużym, porównywalnym doświadczeniu” – mówił dyrektor, podkreślając, że to właśnie autorzy zwycięskiej koncepcji najlepiej wyczuli klimat i historię powstania, zachowując jednocześnie zdrową równowagę pomiędzy nowoczesną częścią multimedialną a artefaktami.

Praca firmy Trias AVI została doceniona także za przejrzystość rozwiązań wystawienniczych, czytelność rozwiązań graficznych oraz właściwe podejście do roli i sposobu wyeksponowania muzealiów – multimedia w tym projekcie nie wychodzą na plan pierwszy.

Druga nagroda przypadła autorom z pracowni ART FM Sp. z o.o. , a trzecie miejsce w konkursie zajął zespół projektowy z New Amsterdam Sp. z o.o.

Jak podaje WMN, zwycięzcy konkursu i zespół merytoryczny muzeum mają teraz 12 miesięcy, by przygotować szczegółowy projekt wystawy stałej. Gdy będzie gotowy – nastąpi wybór generalnego wykonawcy, a firma Trias AVI będzie sprawować nadzór autorski nad realizacją. Szacowane koszty jej wykonania to 65 mln zł.

– Wystawa stała jest jądrem muzeum, jego najważniejszą częścią – podkreślił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. – To właśnie od jej charakteru, treści i komunikatywności, będzie zależało powodzenie i popularność naszego nowego muzeum.

Marszałek przypomniał, że samorząd Wielkopolski 1 stycznia tego roku przejął muzeum od samorządu Poznania.
– Dzięki porozumieniu podpisanemu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego mamy zapewnione refinansowanie tej inwestycji w kwocie 220 mln zł – podkreślił marszałek. – Jednak, niezależnie od tego, co się wydarzy, w naszym budżecie mamy zabezpieczone 376 mln na całość budowy. To z naszej strony gwarancja, że muzeum na pewno powstanie.

Bo drugim kluczowym elementem jest sama budowa obiektu – WMN właśnie prowadzi przetarg na wybór generalnego wykonawcy budynków. Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego i wystawa stała maja być gotowe do grudnia 2026 roku.

Podziel się: