szpital dziecięcy, pierwsi pacjenci fot. UMP

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka przyjęło już pierwszych pacjentów

11 kwietnia pierwsi pacjenci pojawili się w nowoczesnym szpitalu dziecięcym, jaki został oddany do użytku w Poznaniu. Nowoczesny szpital pediatryczny ma własny SOR i może przyjąć jednocześnie ponad 350 małych pacjentów.

Jak informuje Urząd Miasta Poznania, placówka powstała dzięki współpracy marszałka województwa oraz prezydenta Poznania, a jej budowa rozpoczęła się w 2018 roku. Wcześniej mali pacjenci mieli do dyspozycji znacznie mniejszą i mniej komfortową placówkę mieszczącą się w kilku oddziałach, między innymi przy ulicach Nowowiejskiego, Spornej czy Krysiewicza, gdzie budynek i otoczenie zupełnie nie były przystosowane do potrzeb chorych dzieci.

11 kwietnia nowy szpital przyjął pierwszych pacjentów – według Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego pierwszą zarejestrowaną pacjentką była To 17-miesięczna Lia, która przyszła z rodzicami na wizytę do kardiologa.

Tego dnia rozpoczęły działalność dwa oddziały: obserwacyjno-zakaźny, oraz dla dzieci młodszych, w którym przygotowano 30 miejsc. Tego dnia rozpoczął też pracę Zespół Poradni Specjalistycznych – jest ich tu kilkanaście – który już pierwszego dnia przyjęto tam kilkudziesięciu małych pacjentów. Dzieci mają do dyspozycji jednoosobowe sale, w których jest miejsce także dla opiekuna.

Przypomnijmy, że budynek nowego szpitala ma siedem kondygnacji, a jego powierzchnia użytkowa wynosi około 30 tys. m kw. Szpital liczy 9 oddziałów, które przed jego budową mieściły się – i częściowo nadal mieszczą, bo przeprowadzka jeszcze gdzieniegdzie trwa – przy ul. Krysiewicza, Spornej, Nowowiejskiego oraz w Kiekrzu.

Nowy budynek, jako zbudowany od podstaw, jest znacznie wygodniej zaplanowany: w jednej części znajdują się oddziały łóżkowe, w drugiej – oddziały diagnostyczno-ratunkowo-zabiegowe. Najłatwiej i najszybciej można się dostać do SOR i izby przyjęć, które znajdują się na parterze. A wokół szpitala zaplanowano miejsca rekreacji dla pacjentów i parking na 425 aut.

Inwestycja kosztowała ok. 460 mln zł – pieniądze pochodziły z budżetu Województwa Wielkopolskiego, funduszy unijnych oraz z finansowania rządowego.