piątek, 29 marca, 2024

Wielkopolski Transport Regionalny już oficjalnie przejął akcje PKS

Władze miasta na mocy aktu notarialnego przekazały bezpłatnie Związkowi Powiatowo-Gminnemu “Wielkopolski Transport Regionalny” udziały w spółce PKS SA. Teraz to związek jest właścicielem poznańskiego przewoźnika.

Przypomnijmy, że związek tworzą 23 jednostki samorządu terytorialnego i teraz stał się on właścicielem poznańskiego przewoźnika z 75-letnią tradycją, a także dwóch dworców: w Śremie i Nowym Tomyślu, 76 autobusów oraz majątku ruchomego o wartości 10,8 mln zł.

Lepszy dostęp do transportu publicznego

– Przekazanie majątku spółki do związku transportowego jest konsekwencją działań i deklaracji dotyczących utrzymania linii autobusowych o zasięgu powiatowym i ponadpowiatowym. Od początku nasze stanowisko było jednoznaczne. Tylko w powiecie poznańskim około 10 tysięcy mieszkańców nie ma dostępu do transportu publicznego. Musimy działać przeciw wykluczeniu transportowemu. Postawiliśmy jeden warunek. Zaangażujemy się w tworzenie związku przy pełnej współpracy z samorządami. Dziś należą do niego 23 jednostki – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Samemu można zrobić sporo, wspólnie zdziałać możemy zdecydowanie więcej. Po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialni za swych mieszkańców. To dzięki pełnej solidarności możemy dziś mówić o sukcesie i sile samorządów.

– Utrzymanie sprawnej międzygminnej komunikacji autobusowej leży także w interesie mieszkańców Poznania – dodaje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Regularnie kursujące busy to mniej samochodów wjeżdżających codziennie do naszego miasta. To z kolei przekłada się na większą płynność ruchu i czystsze powietrze. Dlatego bez wahania powierzamy akcje spółki związkowi. Jestem przekonany, że dzięki temu sieć połączeń autobusowych będzie się rozwijać stosownie do potrzeb. Dziękuję za współpracę wszystkim, dzięki którym udało się doprowadzić do dzisiejszego podpisania aktu notarialnego.

Będzie więcej połączeń autobusowych

Akt notarialny podpisali: Piotr Hojan – przewodniczący Zarządu Związku “Wielkopolski Transport Regionalny”, Tomasz Łubiński – jego wiceprzewodniczący, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i Piotr Husejko – skarbnik stolicy Wielkopolski.

– Cały czas pracujemy nad rozwojem połączeń autobusowych w naszym regionie – mówi Piotr Hojan, przewodniczący Zarządu Związku i jednocześnie burmistrz Grodziska Wielkopolskiego. – Chcemy w miarę możliwości finansowych osiągnąć standardy zbliżone do oferowanych przez Poznańską Kolej Metropolitalną, szczególnie na tych obszarach, które są pozbawione dostępu do kolei. Modernizujemy obecne linie i tworzymy nowe połączenia, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby naszych pasażerów. W grudniu złożyliśmy wniosek o dofinansowanie 60 linii, w ramach Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych o wartości 2,5 mln złotych. Jeśli otrzymamy to dofinansowanie, liczba linii obsługiwanych przez PKS Poznań w przyszłym roku zwiększy się do 110. Oczywiście to spowoduje konieczność sukcesywnej modernizacji taboru. Należy także podkreślić, że już dziś autobusy PKS-u przewożą rocznie prawie 1 100 000 pasażerów.

Jak przyznaje Zbigniew Rusak, dyrektor biura związku WTR, przejęcie dworców pozwoli pełnić im funkcję lokalnego centrum przesiadkowego.
– W przypadku Śremu dworzec zintegruje zarówno komunikację regionalną łączącą Śrem z Poznaniem, Gostyniem, Kościanem i Czempiniem, z komunikacją miejską i gminną, dla której organizatorem jest Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, a jednocześnie zastępca przewodniczącego zarządu związku – mówi Zbigniew Rusak.

Plany na przyszłość

Opracowanie Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego, odnowienie taboru PKS Poznań przy wykorzystaniu zarówno środków unijnych, jak i krajowych, budowa siatki połączeń zintegrowanej z siecią Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, integracja taryfy PKS z Poznańską Koleją Metropolitalną i ZTM Poznań, stałe zwiększanie liczby miejscowości w dostępie do transportu zbiorowego – to główne zadania, które stoją przed władzami Związku Powiatowo-Gminnego “Wielkopolski Transport Regionalny”. Pod względem zasięgu i oddziaływania jest on największym tego typu w Polsce. Obszar działania Związku to 6 289,81 km kw., które zamieszkuje prawie 1,3 mln mieszkańców.

Dziś Związek Powiatowo-Gminny “Wielkopolski Transport Regionalny” tworzą 23 jednostki samorządu terytorialnego: miasto Poznań, powiaty: poznański, grodziski, kościański, nowotomyski i obornicki oraz gminy: Buk, Czempiń, Dopiewo, Duszniki, Grodzisk Wielkopolski, Kórnik, Kuślin, Miedzichowo, Międzychód, Mosina, Oborniki, Rogoźno, Stęszew, Suchy Las, Śmigiel, Śrem i Tarnowo Podgórne. Związek współpracuje także z gminami Brodnica, Dolsk i Książ Wielkopolski. Trwają rozmowy o rozszerzeniu współpracy z Komornikami, Nowym Tomyślem, Lwówkiem, Opalenicą i Trzcielem oraz z powiatem międzychodzkim.

Źródło: UMP fot. UMP (zdjęcie ilustracyjne)
Strona głównaBiznes i FinanseWielkopolski Transport Regionalny już oficjalnie przejął akcje PKS