Wielkopolska: Zwiększony odstrzał dzików z powodu ASF

W ramach walki z afrykańskim pomorem świń ministerstwo planuje zwiększenie odstrzału dzików w Polsce. W siedmiu powiatach Pomorza i Wielkopolski mają zostać odstrzelone wszystkie dziki.

Jak powiedział Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, polscy myśliwi w ciągu kilku ostatnich lat odstrzelili już 1,2 mln dzików, jednak to ciągle za mało, bo ASF w Polsce nie wygasa. Dlatego limity odstrzałów zostaną zwiększone, zwłaszcza w Wielkopolsce i na Pomorzu. W obu tych regionach zostaną wyznaczone powiaty, w których mają zostać wybite wszystkie dziki i będą to powiaty, w których jest najwięcej producentów trzody chlewnej.

Jednak minister zwrócił też uwagę, że wybijanie dzików nie wystarczy, bo Główny Inspektorat Sanitarny odnotował sporo przypadków miejsc, w których nie znaleziono padłych dzików ani nie odnotowano ASF wśród upolowanych, a wirus nagle pojawił się w chlewniach.

Zdaniem Edwarda Siarki nawet jeśli nosicielami wirusa są dziki, to do chlewni przynoszą go ludzie. I to właśnie na bezpieczeństwo w kontaktach z człowiekiem trzeba położyć nacisk – czyli przede wszystkim na bioasekurację.