terytorialsi w sanepidzie fot. DWOT

Wielkopolska: Żołnierze WOT wspierają sanepid

Wielkopolscy terytorialsi nadal pomagają w walce z pandemią covid-19. Jednym z ich zadań jest wsparcie pracy administracyjnej stacji sanitarno-epidemiologicznych w Wielkopolsce.

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej działają na wielu kierunkach. W tej chwili wojskowe siły w głównej mierze skierowane są na odciążenie służb medycznych w szpitalach i placówkach medycznych. Z tego powodu odpowiednio wykwalifikowani terytorialsi prowadzą punkty pobierania wymazów na obecność koronawirusa.

Od niedawna w działaniach wspierają ich wojska operacyjne (2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, 6 batalion dowodzenia, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej). Aby system mógł sprawnie funkcjonować, potrzebna jest praca administracyjna. Z tego powodu, dowódca 12 WBOT zadecydował o wzmocnieniu wsparcia dla SSE w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej.

– Żołnierze mojej brygady od początku są zaangażowani w walkę z pandemią – tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca wielkopolskiej brygady. – Działamy na wielu płaszczyznach, m.in. wspieramy personel Sanepidu we wprowadzaniu danych do systemu ewidencyjnego. Zależy nam, by Wielkopolanie mieli szybki i prosty dostęp do wyników testu na obecność COVID – 19.

– Z 12 WBOT najpierw współpracowaliśmy w ramach mobilnego punktu TEST&GO na terenie województwa wielkopolskiego- mówi dr Jadwiga Kuczma-Napierała, dyrektor WSSE. – Był to pierwszy i największy projekt, który zrealizowaliśmy wspólnie z dowódcą brygady i wojewodą wielkopolskim. Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pracowitość i rzetelność. Ich pomoc jest bezgraniczna. Jeśli sytuacja tego wymaga, służą w dzień i w nocy.

Aktualnie blisko 80 żołnierzy angażuje się w pracę administracyjną w regionalnych oddziałach sanepidu (woj. wlkp i lubuskie). Do zadań terytorialsów należy: wpisywanie danych do systemu ewidencyjnego, archiwizowanie dokumentów czy sporządzanie notatek i zawiadomień o odbyciu kwarantanny.

12WBOT, el

 

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze