Marek Woźniak fot. UMWW

Wielkopolska: Zarząd województwa otrzymał absolutorium

Sejmik Województwa Wielkopolskiego udzielił w poniedziałek, 31 maja, absolutorium z wykonania budżetu w 2020 roku zarządowi województwa. Za udzieleniem absolutorium było 26 radnych, 12 głosowało przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

– Budżet był nieporównywalny z żadnym z dotychczasowych. Przede wszystkim sytuacja była trudna do przewidzenia, musieliśmy więc podchodzić bardzo elastycznie do jego wykonywania i zdecydowanie reagować na informacje związane z prognozami dochodów i tego, jakie będą skutki pandemii – mówił przed głosowaniem Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Marek Woźniak zwracał uwagę, że niektóre aktywności w ubiegłym roku, jak współpraca zagraniczna, zostały całkowicie zablokowane lub bardzo mocno ograniczone.
– Inwestycje na szczęście były realizowane sprawnie – przyznał. – Udało się utrzymać wskaźnik wydatków majątkowych na poziomie 41 proc. To jeden z najwyższych w historii działania samorządu województwa.

Dochody w 2020 r. wyniosły 1 814 741 419 zł. Województwo wydało 1 640 704 247 zł, więc udało się zanotować ponad 174 mln zł nadwyżki. Aż 50 proc. dochodów województwa pochodziło z wpływów CIT i PIT, z kolei wydatki majątkowe województwa obejmowały transport i komunikacja (41 proc.), ochrona zdrowia i pomoc społeczna (25 proc.) czy kultura (10 proc.).

– Udało się nam ochronić nadwyżkę operacyjną, dokonując drastycznych cięć wydatków bieżących – mówił marszałek. – To odbyło się kosztem naszych pracowników i pracowników naszych jednostek, którzy, poza nielicznymi wyjątkami, nie otrzymali nagród. Taką decyzję podjęliśmy także z przyczyn solidarnościowych, wobec firm, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Jednocześnie Samorząd Województwa Wielkopolskiego w czasie lockdownu zapewnił bezpieczeństwo pracownikom instytucji kultury oraz artystom, organizując kolejne edycje programu „Kultura w drodze”.

W ubiegłym roku wśród sztandarowych inwestycji w regionie znalazła się m.in. budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Na tę inwestycję przeznaczono aż 149,3 mln zł (koszt całkowity wynosi 454,1 mln zł). Wśród innych kluczowych, realizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, inwestycji jest także zakup 5 sztuk Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych (122,3 mln zł), rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 242 Wyrzysk-Osiek nad Notecią (28,3 mln zł) czy remont kamienicy z przeznaczeniem na nową siedzibę Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu (11,1 mln zł).

– Drobne uwagi radnych do budżetu oczywiście nas cieszą, ponieważ świadczą o tym, że został wykonany dobrze i starannie – podsumował marszałek. – To było dla nas niezwykłe i trudne doświadczenie, zwłaszcza w tak niecodziennych warunkach.

UMWW

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze