Wielkopolska zapłaci za pociągi na Pol’and’Rock Festival

Wielkopolska ma się dołożyć do finansowania specjalnych pociągów, które będą miały zabrać ludzi na Pol’and’Rock Festival. Wcześniej podstawienia składów odmówiły Przewozy Regionalne.

Przedstawiciele Przewozów Regionalnych argumentowali swoją decyzję kosztami. Pociągi wysyłane na festiwal w poprzednich latach miały być zdewastowane przez uczestników, co sprawiało, że cała operacja nie bilansowała się. Kolejnym powodem są braki w taborze, który przewoźnik stopniowo ogranicza. W związku z tym podstawienie dodatkowo dużej ilości pociągów w trudnym okresie zwiększonego ruchu (wakacje) ma być fizycznie niemożliwe.

Trudno podważyć argumentację o zdewastowanych pociągach. Faktycznie od lat przewoźnik miał z tym problem, a zdjęcia wymazanych pociągów w dalszym ciągu można znaleźć w internecie. Przeciwnicy tej decyzji przewoźnika argumentują, że takie same straty (albo i większe) Przewozy Regionalne notują chociażby po przejazdach kibiców, a cała decyzja jest czysto polityczna.

Polityczna ze względu na charakter Pol’and’Rock Festival oraz osobę, która go organizuje. Jurek Owsiak jest jednocześnie odpowiedzialny za organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od wielu lat ma napięte relacje z obecnie rządzącymi. Sam festiwal uchodzi natomiast za mocno liberalny, co również może się nie podobać konserwatywnemu ugrupowaniu.

Pomijając domysły – faktem jest, że decyzja Przewozów Regionalnych dla Pol’and’Rock Festival była ogromnym ciosem. Brak alternatywy w postaci dojazdu pociągiem na festiwal mógł wywołać całkowity paraliż w okolicznym Kostrzynie. A nie był to jedyny cios. Chwilę później PKP Intercity zaczęło rozważać decyzję o zmianie trasy swoich pociągów na czas trwania festiwalu i kierowaniu ich objazdami. Oficjalnie w trosce o komfort pasażerów.

Na pomoc Pol’and’Rock Festival ruszyły samorządy – Pomorski, Zachodniopomorski i Wielkopolski. Postanowiły one podstawić własne składy pociągów i w ten sposób dowieść ludzi na festiwal (szczegóły mamy poznać w ciągu najbliższych dni). Oficjalnie z troski o uczestników, ale również żeby pokazać wsparcie dla Jurka Owsiaka, z którym w przeciwieństwie do PiSu, Koalicja Obywatelska zawsze miała dobre stosunki.

18
Dodaj komentarz

avatar
Krystian Krawczyński
Krystian Krawczyński

Brawo!!!

Edward Szwec
Edward Szwec

Za zniszczenia tez ?

Adam Bimbas
Adam Bimbas

zazwyczaj wszystko organizują samorządy, domy kultury, centra wolontariatu, ale to wośp zbiera oklaski, jak to ładnie sami zorganizowali – ochrona, muzycy, organizacja – za to od zawsze płacą inni, taki model działania

Krzysztof Stobrawa
Krzysztof Stobrawa

To państwo ratują jeszcze samorządy

Kamila Przysiecka
Kamila Przysiecka

Wielkopolska jest tak bogata kieszeniami podatników za dewastacje wagonów?