Wielkopolska: Zakaz łowienia ryb w jeziorze!

jezioro Średzkie fot. UM Środa Wielkopolska

Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę o całkowitym zakazie łowienia ryb w jeziorze Średzkim. Powodem jest masowe śnięcie ryb, do jakiego doszło w jeziorze. To pierwsza taka uchwała w historii samorządu.

Zarząd podjął decyzję 25 sierpnia, po spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
– Przedstawiciel Marszałka Województwa Wielkopolskiego aktywnie uczestniczy w posiedzeniach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w trakcie których pojawiają się rekomendacje lub zalecenia, które w zakresie swoich kompetencji jako wojewódzki samorząd błyskawicznie realizujemy – informuje Anna Parzyńska-Paschke, rzeczniczka prasowa marszałka Wielkopolski.

Przypomnijmy, że pierwsze śnięte ryby zauważono w jeziorze w połowie sierpnia. Dotąd z jeziora wyłowiono kilkanaście ton śniętych ryb. W poprzednich latach, przy dużych upałach, także zdarzały się przypadki śnięcia ryb w tym jeziorze, bo jest dość płytkie, nie za duże, no i niezbyt czyste – jednak nigdy na taką skalę. Stąd też pierwsza w historii taka uchwała zarządu – bo nigdy wcześniej sytuacja w wielkopolskich akwenach nie była tak poważna.

To działanie prewencyjne, ostrzegawcze i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. To także dwutorowe działanie, którego celem jest swobodny przepływ ryb i ochrona gatunków, które jeszcze w tej wodzie przetrwały.

– Obecnie działania służb skupiają się m.in. na terenie jeziora Średzkiego i polegają na wyławianiu śniętych ryb i napowietrzaniu wody – tłumaczy Szymon Wdowczyk, Zastępca Dyrektora w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Tylko wczoraj z tego niedużego zbiornika wyłowiono ponad 10 ton śniętych ryb. Próbki zarówno martwych ryb, jak i wody zostały pobrane przez służby sanitarne i oczekujemy na wyniki tych badań.

Wydany zakaz obowiązuje do 8 września włącznie, z możliwością wydłużenia tego okresu. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Zarząd Województwa Wielkopolskiego będzie ją śledził na bieżąco i podejmował adekwatne decyzje. Indywidualnie dla każdej sytuacji śnięcia ryb na rzekach czy jeziorach naszego województwa.