Wielkopolska: Wywłaszczenia z powodu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy protestują, poseł złożył interpelację

Adam Szłapka fot. Nowoczesna

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, choć nie znajduje się w Wielkopolsce, to jednak przyczynia mnóstwo kłopotów tutejszym mieszkańcom. Mają być wywłaszczeni ze swoich nieruchomości, a w ich sprawie poseł Adam Szłapka złożył interpelację.

Co ma wspólnego Roszków z budową CPK? Otóż ze względu na tę inwestycję zostanie wybudowany odcinek linii kolejowej nr 85 Sieradz-Kalisz-Poznań, który będzie prowadził właśnie przez Roszków. Linią ma kursować Kolej Dużych Prędkości z prędkością do 350 km na godzinę i ekspresy z prędkością 160 km.

Przebieg linii jednak wywołał ogromne protesty mieszkańców Roszkowa, ponieważ z informacji, jakie do nich dotarły, wynika, że zostanie wyburzonych aż 15 domów, a pod inwestycję zostaną zajęte też pola uprawne, gospodarstwa rolne i siedziby firm. Mieszkańcy zwrócili się z prośbą o pomoc do posła Adama Szłapki z Nowoczesnej, a on napisał interpelację w tej sprawie do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

„Mieszkańcy zwracają uwagę na brak konsultacji społecznych oraz brak wiarygodnych informacji związanych z planowaną inwestycją” – napisał poseł w interpelacji. – „Wątpliwości budzą niejasne zasady ewentualnych wywłaszczeń, w tym brak zapewnień niezbędnych środków, które pozwoliłby na odtworzenia standardu mieszkaniowego na podobnym poziomie”.

W związku z tym poseł zapytał ministra, ile kosztuje ta inwestycja i czy jej koszty uwzględniają inflację oraz wzrost cen na rynku materiałów budowlanych, a także czy istnieją szacunki, ile osób dziennie będzie korzystało z tej trasy.

Adam Szłapka zadał też pytanie o konsultacje społeczne: czy się odbyły, ile było spotkań oraz jaki był ich efekt. Zapytał także, czy inwestycja oznaczać będzie przesiedlenie mieszkańców na trasie linii, a jeśli tak, to ilu gospodarstw domowych może dotyczyć i jakie kwoty są przewidziane na odszkodowania dla rodzin, które będą musiały zmienić dotychczasowe miejsce zamieszkania.