Wielkopolska: Wojsko połączy na święta

akcja Łączymy na święta fot. DWOT
Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przed świętami ułatwią nawiązanie wideopołączenia pomiędzy kombatantami i osobami starszymi przebywającymi w szpitalach, placówkach opiekuńczych z ich bliskimi.

Działania przeciwepidemiczne wiążą się z koniecznością ścisłej izolacji części najciężej chorych oraz osób szczególnie narażonych na zakażenie. Wiele z tych osób to osoby starsze, które nie dysponują kompetencjami i wyposażeniem umożliwiającym nawiązanie i utrzymanie kontaktu z rodziną. Taki kontakt jest szczególnie ważny, gdyż wzmacnia wolę walki z chorobą. Zapobiega poczuciu osamotnienia i wzmacnia psychicznie szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia, które w naszej tradycji mają szczególnie rodzinny charakter. Nikt nie rozumie tego lepiej niż żołnierze – weterani, którzy wiele takich świąt spędzili z dala od swoich rodzin.

Stąd pomysł uruchomienia akcji „Łączymy na święta”. To kolejna aktywność wojska w ramach operacji „Trwała Odporność”, której celem jest ograniczanie skutków transmisji koronwirusa i wsparcie walki państwa. Projekt odpowiada na potrzeby seniorów, którzy z powodu choroby lub izolacji mają ograniczony kontakt z rodziną i bliskimi. Wsparciem wojska w ramach tego projektu zostaną objęte osoby starsze, które przebywają w szpitalach, w tym na oddziałach covidowych oraz w Domach Pomocy Społecznej, a także kombatanci. Dzięki wsparciu żołnierzy będą mogli porozmawiać z najbliższymi poprzez wideopołączenia.

Pomysłodawcą projektu są wojska obrony terytorialnej. I to właśnie terytorialsi będą odpowiadać za organizację połączeń wideo.
– To efekt naszych doświadczeń ze służby w DPS-ach oraz szpitalach covidowych i onkologicznych, gdzie obowiązuje ścisła izolacja chorych. Wśród nich jest wiele osób starszych, wykluczonych cyfrowo, które łakną kontaktu z rodziną – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Przygotowaniem połączeń wideo zajmą się wyłącznie żołnierze, którzy przeszli już zakażenie koronawirusem lub ci, którzy będą mieli negatywne wyniki testów na COVID-19. Łączenia mają się odbywać z użyciem wojskowych tabletów. W 12WBOT przeprowadzonych zostało dotychczas kilka połączeń testowych. Pacjenci rozmawiali już ze swoimi bliskimi, takze tymi, którzy mieszkają za granicą, w Wielkiej Brytanii.

Żołnierze w najbliższych dniach będą się kontaktować z tymi placówkami w celu ustalenia ich potrzeb. W akcji „Łączymy na święta” terytorialsi będą działać razem z psychologami i kapelanami. Wsparcie można też zamówić osobiście poprzez kontakt z numer infolinii: 800-100-115 lub przesłanie wiadomości na adres: [email protected]

12WBOT

Podziel się:

Ostatnio dodane: