Wielkopolska: Wojewoda zwołał sztab kryzysowy. Z powodu koronawirusa

wojewoda Michał Zieliński fot. WUW

Wojewoda Michał Zieliński spotkał się dziś z przedstawicielami służb województwa, w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia oraz MSWiA. Powodem jest znaczący wzrost zakażeń koronawirusem, który odnotowano w regionie.

Szefowie służb medycznych, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, policji oraz straży pożarnej przedstawili aktualny stan epidemiczny i wspólnie omówili plan działania na najbliższe dni oraz tygodnie.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda Michał Zieliński podkreślił, że o ile sytuacja nie jest zła w stosunku do niektórych województw, o tyle dwukrotny wzrost potwierdzonych dobowo zakażeń tydzień do tygodnia jest niepokojący. Obecnie wynosi ok. 1300 wyników dodatnich na ok. 6000 wymazów.

Obecnie mamy 85 osób wymagających hospitalizacji, a ponad 75 proc. trafiających do szpitala przypadków to osoby niezaszczepione. Obecnie w województwie jest przygotowanych 780 łóżek covidowych, z czego zajętych jest 560. Mamy też ponad 80 łóżek respiratorowych, z czego 40 jest już zajętych. To dlatego wojewoda zadecydował, że w niedzielę 13 listopada zostanie uruchomiony kolejny, trzeci już moduł szpitalny.

Michał Zieliński przypomniał też o trwającej akcji szczepień w Szczepieniobusie, umożliwiającym dotarcie do najdalej położonych zakątków naszego województwa, a także zaapelował do wszystkich wahających się osób, żeby zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi.

Źródło: WUW