Wielkopolska: Wojewoda podsumował programy rządowe realizowane w 2019 roku

wojewoda Łukasz Mikołajczyk Fot. WUW
Pomoc społeczna, infrastruktura i bezpieczeństwo. To niektóre z zagadnień objętych rządowymi programami. Ich realizację w roku 2019 podsumował wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wspólnie z wicewojewodą Anetą Niestrawską.

W ramach sztandarowego programu rządowego Rodzina 500+, od początku jego istnienia do wielkopolskich rodzin trafiło blisko 9 mld zł. Tylko w ubiegłym roku samorządy uzyskały na wypłatę świadczeń 3 mld 102 mln zł. Z tej pomocy skorzystało 690 tys. dzieci.

– Program, za który dziękują nam samorządowcy, to Fundusz Dróg Samorządowych. To największe do tej pory wsparcie w przebudowę i modernizację wielkopolskiej lokalnej infrastruktury drogowej o wartości 412 mln zł. Skala inwestycji w 2019 roku była rekordowa – mówił wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

W ramach FDS powstało 268 drogowych inwestycji gminnych i powiatowych. Roboty budowlane były prowadzone na 395 km dróg w Wielkopolsce. W minionym roku zawarto także pierwsze umowy w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na łączną kwotę 447 tys. zł. Środki posłużyły organizacji 87 linii autobusowych o łącznej długości ponad 4500 km.

Urząd Wojewódzki dofinansowywał także organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z utrudnionym dostępem do wyjazdowych form aktywnego spędzania czasu wolnego.
– Dzięki 670 tys. zł na wakacje w 2019 roku mogło wyjechać blisko 5,5 tys. dzieci i młodzieży – dodaje Łukasz Mikołajczyk.
Szerokie wsparcie w biegłym roku uzyskała także służba zdrowia. Z programu wymiany ambulansów aż 14 dysponentów uzyskało dofinansowanie do zakupu karetek w kwocie 400 tys. zł na każdy ambulans. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 5 mln 600 tys. zł.

Pomocą finansową objęte zostali także osoby posiadające status repatrianta.
– W 2019 roku na zapewnienie mieszkania dla 6 rodzin w Poznaniu, Kaliszu, Nowym Tomyślu, Rawiczu, Szamotułach wydano 847 tys. zł. Na aktywizację zawodową przeznaczono 4 mln 937 tys. zł – tłumaczyła wicewojewoda Aneta Niestrawska.
W 2019 w Środzie Wlkp. uruchomiono ośrodek adaptacyjny dla repatriantów „Rodak”. Łączna kwota wydatków na realizację program rządowych w woj. wielkopolskim wyniosła ponad 3 mld 800 mln zł.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk przedstawił także plany na 2020 rok. Wśród priorytetów wymienił m.in. spotkania z samorządami w terenie, wyrównywanie różnic regionalnych w Wielkopolsce dzięki wykorzystaniu takich programów tak Fundusz Dróg Samorządowych czy Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Poza tym wojewoda zamierza powołać zespół ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, a także wykorzystać narzędzia, którymi operuje administracja zespolona. Wśród kolejnych planów jest powołanie rad.
– Powołam Radę Rozwoju Regionalnego oraz Radę ds. Czystego Powietrza – zapowiedział. – W 2020 roku zintensyfikujemy również działania Rady Rodziny. Czeka nas dużo pracy, ale jesteśmy gotowi.

WUW, el

Podziel się: