Wielkopolska: Wody Polskie stawiają zaporę na rzece

Ner w Świnicach Warckich fot. Wody Polskie

„Nie odnotowano nowych przypadków śniętych ryb” – poinformował poznański oddział Wód Polskich 16 sierpnia. Jednak na wszelki wypadek na rzece zostanie postawiona dodatkowa przegroda między Sobótką a Rzuchowem.

Pracownicy Nadzoru Wodnego Poddębice Wód Polskich stale monitorują sytuację na Nerze u jego ujścia do Warty. Robią to także inne służby. 15 i 16 sierpnia nie odnotowano martwych ryb płynących rzeką, te, które zostały wyłowione wcześniej, zabrała firm utylizacyjna.

Sytuacja jest uważana za stabilną, jednak, jak podkreślają Wody Polskie, stan wody w Nerze jest niski, tak samo jak w Warcie. A to ma wpływ na koncentrację ewentualnych zanieczyszczeń i podwyższa ryzyko wystąpienia przyduchy.

Rozpoczęto już prace przy stawianiu zapory na Nerze. „Dziś wykonana zostanie dodatkowa przegroda pomiędzy m. Sobótka a m. Rzuchów, a następnie przeprowadzona zostanie rozbiórka zatoru w m. Sobótka” – informują Wody Polskie.

Przypomnijmy, że także i na 16 sierpnia IMiGW wydał ostrzeżenie przed wystąpieniem burz z gradem w Wielkopolsce, co może spowodować gwałtowny przybór wód, a jednocześnie utrudnić prace przy budowie zapory. Poza tym, jeśli dojdzie do zapowiadanych burz, może nastąpić spływ martwych ryb z zastoisk, trzcinowisk itp. w dół rzeki, które jeszcze nie zostały zebrane. A dodatkowo zwiększenie przepływu wody może spowodować rozcieńczenie ewentualnych zanieczyszczeń. Dlatego nadal prowadzony jest ciągły monitoring sytuacji hydrometeorologicznej oraz sytuacji w terenie.