11.12.2020 POZNAN Wielkanoc terytorialsów fot. WBOT

Wielkopolska: Wielkanoc terytorialsów. Na służbie

Wykonywali wymazy w punktach test&go i ponownie “Łączyli na święta”. Ponad 100 żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 200 z wojsk operacyjnych spędziło Wielkanoc na walce z pandemią covid-19.

Cały czas działa mobilny punkt test&go przy stadionie Lecha Poznań i nie przestał działać ani na chwilę – znajduje się tam od października ubiegłego roku. Kierowcy i pasażerowie mogli zbadać się na obecność koronawirusa metodą drive-thru, czyli bez wysiadania z auta, również podczas świąt. W tym punkcie pracują żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu, który wchodzi w skład 12 WBOT. W czasie Wielkanocy terytorialsi wykonali ponad 7800 wymazów!

Z kolei w Skwierzynie w Wielką Sobotę rozpoczęły się szczepienia żołnierzy 151 blp preparatem Astra Zeneca. Pierwszą dawkę otrzymało 106 żołnierzy skwierzyńskiego batalionu.
– Kluczową kwestią jest szybkość szczepienia wszystkich żołnierzy, których służba związana jest z ryzykiem zakażenia dlatego, że codziennie aktywnie walczą z koronawirusem i pomagają w opiece nad chorymi – tłumaczy płk Rafał Miernik – dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w której skład wchodzi 151blp.

Terytorialsi także “Łączyli na święta” – czyli umożliwiali rozmowę wideo z najbliższymi osobom przebywajacym w izolacji z powodu zakażenia koronawirusem. To druga edycja akcji – pierwsza odbyła się w czasie Bożego Narodzenia i spotkała z bardzo życzliwym przyjęciem, więc żołnierze postanowili ją powtórzyć.

Tym razem akcja prowadzona była w izolatorium Ikar, gdzie żołnierze pomagają medykom w opiece nad zakażonymi pacjentami oraz w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Łączenia odbyły się z użyciem wojskowych tabletów.

– Osoby starsze, które przebywają w izolacji i nie do końca radzą sobie z nowościami technologicznymi, mogą czuć się nieco osamotnione z powodu braku kontaktu wizualnego z rodziną – mówi st. szer. Michał Misiorny, żołnierz 12 WBOT, który w pandemii pełni służbę w izolatorium Ikar. – Ten projekt jest skierowany właśnie do nich. Gdy łączymy seniorów z bliskimi, widzimy na ich twarzach uśmiech oraz wzruszenie, i to po obu stronach.

12WBOT

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze