Wielkopolska: Więcej władzy dla regionów UE

Marszałek Marek Woźniak fot. UMWW
24 regiony europejskie chcą wzmocnienia ich roli podczas odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią. List w tej sprawie podpisał także marszałek Marek Woźniak jako przedstawiciel Wielkopolski.

Sygnatariusze listu wzywają do wzmocnienia roli regionów w unijnym procesie decyzyjnym dotyczących odbudowy po kryzysie gospodarczym wywołanym pandemią covid-19. Podkreślają przy tym potrzebę włączenia samorządów w tworzenie i wdrażanie instrumentu na rzecz odbudowy i zwiększania odporności oraz krajowych planów odbudowy. Wspólny list podpisali przedstawiciele 24 regionów europejskich z 9 państw członkowskich w sprawie Europejskiego Planu Odbudowy, w tym marszałek Wielkopolski.

Dokument zwraca uwagę na fakt, iż regiony są na pierwszej linii walki z kryzysem. W związku z tym od początku pandemii podejmują kroki, aby sprostać wyzwaniom w obszarze zdrowia oraz poradzić sobie z konsekwencjami gospodarczymi i społecznymi. Przedstawiciele regionów europejskich podkreślają także swoje doświadczenie w zarządzaniu i wdrażaniu rozmaitych funduszy i programów europejskich. Środki z nich przesunęły, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej oraz potrzebami konkretnych samorządów, na działania na rzecz odbudowy.

Wspólny list został skierowany do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, przewodniczących Rady i Parlamentu Europejskiego oraz przywódców Niemiec, Portugalii i Słowenii – krajów, które tworzą tzw. trojkę – grupę trzech państw sprawujących prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Ponadto sygnatariusze zobowiązali się wobec siebie, aby przekazać wspólny list do najwyższych władz państwowych w swoim kraju.

W związku z tym marszałek Woźniak przekazał dzisiaj ten dokument do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego, Stałego Przedstawiciela RP przy UE oraz polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. List został również przesłany do przedstawicieli władz Hiszpanii, Finlandii, Francji, Niemiec, Belgii, Chorwacji, Włoch i Austrii.

UMWW

Podziel się:

Ostatnio dodane: