Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Walka z pandemią w regionie na forum UE

Marszałek Marek Woźniak opowiedział członkom Komisji Rozwoju Regionalnego PE o wielkopolskich doświadczeniach w wcale z pandemią. szczególnie w kwestii minimalizowania jej skutków gospodarczych i społecznych.

Marszałek był gościem posiedzenia komisji, które odbyło się 16 marca, a które było poświęcone wdrażaniu instrumentów UE mających wspomóc walkę z pandemią koronawirusa oraz zminimalizowanie jej skutków gospodarczych i społecznych. Marszałek został zaproszony, by opowiedzieć o wielkopolskich doświadczeniach w walce z pandemią.

Marszałek pochwalił Inicjatywy inwestycyjne w odpowiedzi na koronawirusa – CRII i CRII+, które pozwoliły na szybką realokację środków – a zwłaszcza przyspieszone i uproszczone procedury zatwierdzania nowego przydziału funduszy, które to umożliwiły.

– Nasze wysiłki skoncentrowały się na wsparciu służby zdrowia – zaznaczył marszałek. – Środki zostały przeznaczone na zakup łóżek szpitalnych, respiratorów i kardiomonitorów oraz wyposażenie 47 szpitali i 6 laboratoriów, w których przeprowadza się testy na covid-19.

Marszałek poinformował również europosłów, że w ramach walki ze skutkami pandemii uruchomiła środki pochodzące z instrumentów zwrotnych Jeremy i Jessica. Chodziło o środki, które wróciły do budżetu regionu z poprzednich inwestycji, a których część posłużyła za kapitał obrotowy w postaci pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw. To innowacyjny, wielkopolski pomysł wsparcia dla firm w czasie pandemii.

Marek Woźniak podkreślił też potrzebę współpracy pomiędzy poziomem pomocy krajowym i regionalnym, ponieważ w Polsce działania regionów w zakresie zdrowia i reagowania na pandemię są uzupełnieniem działań podejmowanych przez państwo.

Marszałek Woźniak odniósł się również do instrumentu REACT-EU, który zapewnia dodatkowe środki w ramach polityki spójności na najbliższe lata. To oznacza 28 mln euro w ramach pierwszej transzy dla Wielkopolski na wsparcie dla przedsiębiorców i ochronę zdrowia.

Marszałek poinformował też członków komisji, że konsultacje podziału środków unijnych dla regionów na podstawie Krajowego Planu Odbudowy nie przebiegają dobrze. Opinie regionów są zbyt rzadko brane pod uwagę.
– Nie jesteśmy zadowoleni ze stopnia zaawansowania dialogu – powiedział Marek Woźniak. – Wydaje nam się, że przeważa tendencja do centralizacji decyzji w tym zakresie. Zgodnie z zasadą wielopoziomowego zarządzania, regiony powinny brać integralny udział w kształtowaniu planów odbudowy w swoich krajach. Konsultacje są elementem niezbędnym, ale to tylko reakcja na przedstawione propozycje. My jako regiony chcielibyśmy mieć realny wpływ i być współautorami planów odbudowy i o to staramy się walczyć nie tylko we własnych krajach, ale i na forum europejskim.

Marszałek miał na myśli taki wpływ, jaki ma Wielkopolska na platformie Regionów europejskich na rzecz odbudowy w UE. Jako jeden z 27 regionów z 10 krajów uczestniczy w pracach tej platformy działającej na rzecz większego włączenia samorządów w Plan Odbudowy dla Europy.

Marek Woźniak zwrócił też uwagę na trudną sytuację lotnisk regionalnych i związaną z tym potrzebę pomocy bezzwrotnej. Zainteresowanie posłów wzbudziła też transformacja obszaru węglowego we wschodniej części Wielkopolski, gdzie trwają prace nad wdrożeniem rozwiązań energetycznych opartych na zielonym
wodorze.

BIWW w Brukseli

 

Strona głównaBiznes i FinanseWielkopolska: Walka z pandemią w regionie na forum UE