Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Walka z koronawirusem, czyli specjalna wideokonferencja wojewody

Tematem spotkania była sytuacja epidemiczna i baza szpitalna w Wielkopolsce, a udział w nim wzięli m.in. marszałek województwa, prezydenci miast, starostowie, przedstawiciele służb i instytucji.

Podczas wideokonferencji wojewoda Łukasz Mikołajczyk przedstawił dane dotyczące sytuacji łóżek covidowych na terenie województwa i działań związanych z powstającym szpitalem tymczasowym. Obecnie w Wielkopolsce do dyspozycji pacjentów z koronawirusem jest 3127 łóżek, w tym 252 respiratorowe.
– Sytuacja dotycząca łóżek covidowych jest stabilna – mówił wojewoda. – Obecnie wolnych łóżek jest 1010, w tym 101 respiratorowych. Za kilka dni w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich będziemy stopniowo uwalniać kolejne łóżka. Mam nadzieję, że to spowoduje w najbliższych tygodniach możliwość odciążenia szpitali powiatowych, jeśli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy.

Obecnie dobiegają końca prace związane z przygotowaniem pawilonów targowych na potrzeby tymczasowego szpitala dla chorych na covid-19 – jak o tym informowaliśmy.

– Dziękuję za sprawne przekazywanie sprzętu. Terminy nie są zagrożone i jestem przekonany, że uda się całość przygotować dobrze, po wielkopolsku – mówił Szczepan Cofta, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu. To właśnie ten szpital będzie odpowiadał za organizację placówki tymczasowej.

Obecnie kompletowana jest kadra medyczna.
– Współpracujemy ściśle w kontekście kadry medycznej mówił wojewoda. – Poza osobami, które same zgłosiły się do pracy w szpitalu, dodatkową część kadry będą stanowili lekarze ze szpitali klinicznych. Te szpitale nie są znacząco obciążone oddziałami covidowymi, dlatego mają możliwości kadrowe i organizacyjne, by prowadzić nadzór nad szpitalem tymczasowym. Dziękuję za to wsparcie rektorowi UM, profesorowi Andrzejowi Tykarskiemu i wierzę, że ta współpraca będzie niezwykle udana, tak jak do tej pory.

We współpracy z PKO BP trwają przygotowania pod szpital kolejnej hali (nr 5) na targach. Dzięki niej baza dostępnych łóżek zwiększy się o 300 – jak informowaliśmy.

Cały czas zgłaszają się kolejni chętni do pracy w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Zgłosiło się już ponad 1000 pracowników medycznych, w tym blisko 60 lekarzy o różnych specjalizacjach, a dodatkowo 184 studentów, w tym ponad 100 z kierunku lekarskiego.
– Szpital tymczasowy na MTP w Poznaniu to uzupełnienie systemu opieki zdrowotnej dla pacjentów z podejrzeniem i zakażeniem Sars-Cov-2. Dobrym rozwiązanie jest powierzenie prowadzenia szpitala placówce klinicznej, która jest w stanie zapewnić doświadczoną kadrę oraz zagwarantować jakoś leczenia i odpowiedni standard opieki – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Opłaty za gotowość do leczenia pacjentów z covid-19 w szpitalach tymczasowych będą ściśle powiązane z rzeczywistą obsadą personelu medycznego i obłożeniem istniejących łóżek. Pełna zdolność operacyjna szpitali tymczasowych będzie osiągana etapowo, w zależności od stopnia zapotrzebowania na łóżka szpitalne w regionie oraz od poziomu ich wykorzystania. Tym samym szpitale tymczasowe, aby otrzymać środki z opłaty za gotowość za dodatkowy, zgłoszony potencjał wolnych łóżek, będą musiały najpierw uzyskać odpowiedni stopień wykorzystania już istniejącej bazy. Szpitale tymczasowe, na podstawie taryf ustalonych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, otrzymują środki za gotowość do przyjęcia pacjentów z covid-19 oraz za ich leczenie.

W momencie uruchomienia I etapu działalności szpitali tymczasowych, każdy z nich dysponuje pewną, początkową liczbą łóżek i personelem medycznym, który zajmuje się pacjentami z covid-19. Szpital otrzymuje wówczas środki za gotowość do leczenia pacjentów z covid-19, tylko za łóżka i personel z I etapu.

Decyzja o powiększeniu szpitala o kolejne miejsca łącznie z obsadą medyczną, a w rezultacie o rozwoju skali jego działalności, będzie uzależniona od liczby już zajętych łóżek. Wtedy szpital będzie mógł rozszerzyć bazę łóżkową o nowe miejsca, a wraz z tym zapewnić dodatkową obsadę medyczną.
– Połączenie opłaty za gotowość ze stopniową, modułową rozbudową możliwości przyjmowania pacjentów w szpitalach tymczasowych pokazuje, że odpowiedzialnie podchodzimy do finansowania tych placówek – podkreśla Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Płacimy za leczenie i bazę łóżkową wraz z kadrą, którą szpitale powiększają w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie, a nie na wyrost.

WUW, el

Strona głównaPoznańWielkopolska: Walka z koronawirusem, czyli specjalna wideokonferencja wojewody