czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Szpital tymczasowy na MTP prawie gotowy, ale… zmienił się operator

Jak poinformował dziś wojewoda Łukasz Mikołajczyk, szpital tymczasowy na targach będzie prowadził Szpital Kliniczny Przemienia Pańskiego, a nie szpital miejski przy ul. Szwajcarskiej.

Placówka miejska jest już i tak przeciążona pełniąc rolę najważniejszego szpitala zakaźnego w regionie – uznał wojewoda.

Wojewoda, wspólnie z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania, Andrzejem Tykarski, rektorem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Tomaszem Kobierskim, prezesem zarządu Grupy MTP, odwiedził dziś szpital tymczasowy na targach, by sprawdzić postępy prac.

– Dziś mogę z zadowoleniem powiedzieć, że harmonogram prac na terenie MTP jest zgodny z planem, to mnie niezmiernie cieszy i za to serdecznie dziękuję zarówno prezydentowi, jak i prezesowi Kobierskiemu – mówił wojewoda. – Wszystkie zadania, które zostały postawione, są wykonywane i niebawem będziemy tutaj przyjmować pierwszych pacjentów. Oby ich było jak najmniej…

Najważniejsze prace techniczne są już wykonane. Ogromnym wyzwaniem był montaż instalacji tlenowej. Zbiornik tlenu został już posadowiony – teraz waży 17 ton, ale z tlenem będzie już ważył 51 ton. Do końca tygodnia stanie też już zbiornik rezerwowy, będzie ważył 7 ton. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już za 12 dni. Dodatkowo w hali nr 5 stanie dodatkowy szpital tymczasowy na 300 łóżek, stawiany przez PKO BP, który będzie stanowił jedną całość ze szpitalem w czteropaku. Razem to będzie ponad 900 łóżek i będzie to największy szpital covidowy w Wielkopolsce.

I dlatego wojewoda podjął decyzję, by szpitalem prowadzącym dla szpitala tymczasowego był Szpital Kliniczny Przemienia Pańskiego, a nie szpital miejski im. J. Strusia przy ul. Szwajcarskiej.

– W szpitalu imienia Strusia kadra jest bardzo obciążona pracą w szpitalu przy Szwajcarskiej, nie ma tak dużych zasobów kadrowych, to podjąłem decyzję i dokładnie w sobotę wysłałem pismo, a także porozmawiałem z rektorem Tykarskim, by patronował temu przedsięwzięciu Uniwersytet Medyczny, a szpitalem prowadzącym dla szpitala tymczasowego był Szpital Kliniczny Przemienia Pańskiego – wyjaśnił wojewoda. – Ta decyzja jest motywowana oczywiście zasobem kadrowym szpitali klinicznych oraz Uniwersytetu Medycznego. Obawy o kadrę, jak myślę, już mamy rozwiane i przy takim patronacie ta kadra będzie zapewniona.

Prezydent Jacek Jaśkowiak podziękował ekipom targowym za pracę, a prezesowi Kobierskiemu za zarządzanie, bo to, co zrobili w tak krótkim czasie, naprawdę robi wrażenie.
– Ale to jest ten pierwszy, łatwiejszy etap – mówił Jacek Jaśkowiak. – Dużo trudniejszym jest skompletowanie odpowiedniej kadry. Ta pandemia stwarza nam zupełnie nowe wyzwania. Nie chciałbym używać tu nadmiernych porównań, ale to mi przypomina również czasami takie sytuacje, jakie znamy z wojny. Już w tej chwili widzimy, ile osób umiera na covid, pewnie każdy z państwa zna już kogoś, kto umarł. I musimy się przygotować na to, że tych przypadków możemy mieć w najbliższym czasie więcej.

I wojewoda, i prezydent zaapelowali ponownie do mieszkańców regionu o rozsądek i przestrzeganie zasad, by chorych było jak najmniej, Bo chociaż współpraca między władzami miasta i województwa odbywa się wzorcowo, to jednak bez przestrzegania zasad ostrożności nawet wzorcowy szpital na 900 łóżek może nie wystarczyć.

Jak poinformował prof. Tykarski, już w przyszłym tygodniu do szpitala wejdą jego przyszli pracownicy.
– 24 listopada zostaną w pełni oddane wszystkie cztery hale – powiedział profesor. – I następnego dnia wchodzą tu nasze ekipy, które się będą uczyć pracy i nowej współpracy ze sobą, po to, żeby 30 listopada zostały otwarte dwie pierwsze hale. 8 i 8A. Planujemy tam uruchomić w pierwszym rzucie do 150 łóżek w trzech oddziałach plus 48 łóżek intensywnej terapii, w których będą respiratory.

– 23 listopada wyjdziemy z obiektów i będziemy prowadzić dyżury serwisowe, by wszystkie media i instalacje były w pełnym działaniu przez 24 godziny na dobę i przez wszystkie dni, kiedy ten szpital będzie działał – dodał prezes Kobierski.

Poszczególne oddziały zostaną objęte patronatami poszczególnych klinik Uniwersytetu Medycznego i to ich pracownicy będą stanowić kadrę medyczną szpitala plus osoby, które się zgłosiły do pracy w szpitalu na targach. Jak powiedział wojewoda, to dotąd około 1000 osób, w tym 60 lekarzy. Wszyscy są weryfikowani, nie tylko pod kątem doświadczenia zawodowego, ale też tego, czy mogą bez szkody dla chorych odejść ze swoich dotychczasowych miejsc pracy.
– Tych lekarzy jest z pewnością za mało, stąd ta kadra, za którą serdecznie dziękuję panu rektorowi, który gwarantuje, że ta kadra będzie – powiedział wojewoda.
A rektor dodał, że szpital zasilą też lekarze – stażyści i studenci szóstego roku, którzy mają staże w szpitalach klinicznych. W porozumieniu i za zgodą Wielkopolskiej Izby Lekarskiej będą swoje staże odbywali w szpitalu tymczasowym. Dotyczy to również studentów wyższych lat innych kierunków medycznych. Nadal jednak chętni do pracy w szpitalu tymczasowym mogą się zgłaszać.

Do szpitala na MTP, inaczej niż na Stadionie Narodowym, będą przyjmowani chorzy w ciężkim stanie, także z chorobami współistniejącymi. Pierwsi trafią tam 30 listopada.

Lilia Łada

Strona głównaPoznańPoznań: Szpital tymczasowy na MTP prawie gotowy, ale... zmienił się operator