Szpital polowy MTP Poznań w budowie fot. Sławek Wąchała

Poznań: Będzie kolejny szpital covidowy dla Wielkopolski

Powstanie w hali nr 5 MTP, będzie liczył 300 łóżek i zbuduje go na polecenie premiera PKO Bank Polski. Wielkopolska będzie miała drugi tymczasowy szpital do walki z pandemią.

Z polecenia premiera Mateusza Morawieckiego dziewięć spółek Skarbu Państwa zbuduje łącznie 16 szpitali tymczasowych w siedmiu województwach. Cztery powstaną na Mazowszu, cztery w Małopolsce, dwa na Dolnym Śląsku, dwa na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce, na Kujawach i Pomorzu.

PKO Bank Polski przystąpił już do realizacji zadania. Należą do niego kwestie inwestycyjne i organizacyjne. Strona medyczna oraz administracyjna – do wojewody oraz szpitala patronackiego. To oni zapewnią odpowiednie zgody, kadrę i sprzęt. Koszty budowy poniesie Skarb Państwa.
– W tym trudnym okresie zdrowie i bezpieczeństwo Polaków są najważniejsze. Spółki Skarbu Państwa zdają kolejny egzamin. Pokazują, że społeczna odpowiedzialność biznesu to część ich DNA – mówi wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
– Budowa tymczasowych szpitali to kolejny sposób, w jaki wspieramy Polaków w tym trudnym czasie. Zwłaszcza teraz ważna jest solidarność – mówi prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

To kolejny element wsparcia społeczeństwa przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. W przedsięwzięcie oprócz PKO BP zaangażowały się również: PKN Orlen, Lotos, Totalizator Sportowy, Tauron, Grupa Azoty, Węglokoks, KGHM i PGZ. W projekt jest też włączony Bank Gospodarstwa Krajowego. Liczba dostępnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tysiące. Kwota dotychczasowego wsparcia spółek Skarbu Państwa wynosi ponad 190 milionów złotych.

Pomoc to nie tylko darowizny finansowe i rzeczowe. To również bezpośrednie zaangażowanie pracowników, np. w obsługę infolinii. Od kilku tygodni wolontariusze z Poczty Polskiej, Polskiego Holdingu Hotelowego oraz Grupy Enea wspierają obsługę infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Konsultanci udzielają informacji m.in. na temat objawów koronawirusa, dyżurujących szpitali oraz możliwości uzyskania pomocy. W pierwszej fazie epidemii ochotnicy ze spółek obsługiwali infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

WUW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze