Wielkopolska: W słynnym gnieździe dramat za dramatem! Nie żyje ostatnie pisklę!

Bociany fot. pixabay

Najpierw intruz zaatakował gniazdo i zniszczył trzy jaja, później znikła Przygoda, a teraz jedyne ocalałe pisklę, nazwane Szczęściarzem, zostało porwane przez innego ptaka pod nieobecność ojca. Tegoroczny sezon w Przygodzicach jest niezwykle dramatyczny i smutny.

Bocianie gniazdo w Przygodzicach to gniazdo znane na całym świecie. Są przy nim zamontowane kamery, dzięki którym tysiące internautów na całym świecie mogą obserwować losy pary ptaków, Przygody i Dziedzica. Kibicują zalotom, znoszeniu jaj, wychowywaniu młodych i jesiennej wędrówce za morze.

Jednak tegoroczny sezon przebiega wyjątkowo dramatycznie. Wprawdzie Przygoda i Dziedzic o czasie znaleźli się w gnieździe, doszło też do godów i zniesienia czterech jaj. Jednak w połowie kwietnia, jak poinformował portal wlkp24.info, bocianią parę zaatakował inny bocian, najwyraźniej chcąc przejąć gniazdo. Bociania para przepędziła go, ale w czasie walki doszło do uszkodzenia dwóch jaj, została też ranna Przygoda, która znikła z gniazda. Dziedzic sam wysiadywał jaja przez kilka dni – na szczęście Przygoda wróciła.

Ostatecznie z czterech jaj zostało tylko jedno – a Przygoda znów zniknęła, pozostawiając Dziedzica i jedno ocalałe pisklę, które nazwano Szczęściarzem i które wykluło się 18 maja. Dziedzic nie chciał opuścić małego, więc internauci zaczęli się denerwować, jak w takim razie zdobędzie pożywienie dla siebie i dla pisklęcia?

Miłośnicy bocianów skrzyknęli się i 6 czerwca pod gniazdo dostarczyli wszystkie bocianie przysmaki: były karasie w pojemniku, wołowina i serduszka, by bociany nie głodowały. Niestety, 8 czerwca, gdy Dziedzic na chwilę opuścił gniazdo, Szczęściarz został zaatakowany przez obecnego bociana, zadziobany i zabrany z gniazda. Po powrocie z żerowiska Dziedzic stoczył walkę z agresorem i wygrał – ale teraz okazuje się, jak informuje profil Bociany z Przygodzic na FB, że bocianie gniazdo zajął inny bocian z partnerką i od rana trwają gody.

Podziel się: