Wielkopolska: W lesie znaleziono bomby lotnicze. I to ile!

bomby fot. KPP Wągrowiec

21 bomb lotniczych zapalających z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej znaleziono w okolicach Dzwonowa na terenie Puszczy Zielonki. Niebezpieczne znalezisko zabezpieczyli wągrowieccy policjanci, a zabrał z lasu patrol saperski.

„Wczoraj około godziny 13.00 mieszkaniec Swarzędza znajdujący się w lesie w okolicach Dzwonowa Leśnego poinformował o znalezieniu trzech kilogramowych bomb zapalających” – poinformowała 5 września Komenda Powiatowa Policji w Wągrowcu. – „Po sprawdzeniu terenu okazało się, że niewybuchów jest znacznie więcej. Łącznie zabezpieczono 21 bomb”.

Bomby tego rodzaju były używane zarówno podczas pierwszej jak i drugiej wojny światowej. Skąd wzięły się w lesie pod Dzwonowem? Być może historykom uda się odpowiedzieć na to pytanie. Na razie bombami zajął się patrol saperski z Centrum Wojsk Lądowych w Poznaniu, który zdetonuje je w bezpiecznym miejscu.

„Choć od zakończenia II wojny światowej minęło niemal 80 lat, wciąż można natknąć się na jej pozostałości” – podsumowują wągrowieccy policjanci. I przypominają, że jeśli się znajdzie taką „pozostałość”, należy natychmiast powiadomić policję, nie dotykać znaleziska, a tym bardziej nie przenosić, zachować też daleko posuniętą ostrożność. Mimo upływu lat bomby mogą być nadal śmiertelnie niebezpieczne.