bezdomni 2 fot. SMMP

Wielkopolska: Urząd wojewódzki kontroluje ośrodki dla bezdomnych

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu w ramach Akcji Zima rozpoczął monitoring schronisk, noclegowni, ogrzewalni oraz ośrodków wsparcia doraźnego i miejsc wydających bezpłatne posiłki.

W wojewódzkie wielkopolskim funkcjonują 52 placówki udzielające tymczasowego schronienia, które administrowane są przez 37 podmiotów, w większości organizacje pozarządowe. Wsparcie osobom bezdomnym zapewniają 32 schroniska (w tym 4 z usługami opiekuńczymi), 16 noclegowni oraz 4 ogrzewalnie. W placówkach znajduje się 1661 miejsc, z czego na dzień 4 grudnia br. wolnych pozostawało 195 miejsc. Ogólna ilość wolnych łóżek dla osób bezdomnych w porównaniu z sezonem zimowym 2019/2020 pozostaje na podobnym poziomie i wynosi około 200 w cotygodniowych przedziałach weryfikacyjnych.

Niezależnie od działań samorządów – ustawowo zobowiązanych do zapewnienia schronienia bezdomnym – Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu prowadzi od początku stanu epidemii monitoring i wsparcie w zakresie zabezpieczenia w środki ochrony osobistej w placówkach zapewniających tymczasowe schronienie. Dotychczas odbyły się 4 transze przekazania środków. Przeznaczono na ten cel między innymi 3 tys. paczek maseczek, 1,5 tys. paczek rękawiczek czy 18 535 litrów płynów dezynfekcyjnych.

28 października został rozstrzygnięty konkurs wojewody wielkopolskiego przeznaczony dla organizacji pozarządowych działających w obszarze wsparcia osób zagrożonych bezdomnością – edycja 2020. Wsparcie uzyskało 10 podmiotów. Konkurs zakładał możliwość ubiegania się między innymi o środki pozwalające na osiągnięcie standardu, czy dodatkowe finansowanie zakupu środków ochrony osobistej. Rejestr miejsc, w których gmina udziela tymczasowego schronienia w placówkach dla osób bezdomnych wraz z danymi kontaktowymi i teleadresowymi znajduje się na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

WUW

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze