Wielkopolska: Upał na północy, burze na południu. IMiGW wydał ostrzeżenia

Burza Poznań fot. Sławek Wąchała

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś aż dwa ostrzeżenia dla Wielkopolski: przed upałem na północy regionu i przed burzami na południu. Ekstremalnych zjawisk pogodowych nie przewiduje się jedynie w powiatach gnieźnieńskim, poznańskim i grodziskim.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia IMiGW przed upałem będzie obowiązywało od godziny 14.00 na północy Wielkopolski.
„Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C” – informuje IMiGW. – „Temperatura minimalna w nocy od 14°C do 17°C”.
Zgodnie z przewidywaniami IMiGW ostrzeżenie będzie kontynuowane z wyższym stopniem. Dzisiejsze ostrzeżenie obowiązuje do godziny 20.00 dla powiatów: złotowskiego, pilskiego, wągrowieckiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, obornickiego, szamotulskiego, międzychodzkiego i nowotomyskiego.

Natomiast na południu Wielkopolski od godziny 12.00 do 22.00 można się spodziewać gwałtownych burz z silnymi opadami deszczu i gradem.
„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad” – informuje IMiGW.

To ostrzeżenie obowiązuje dla powiatów: słupeckiego, konińskiego, kolskiego, tureckiego, wrzesińskiego, śremskiego, średzkiego, jarocińskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, gostyńskiego, rawickiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, pleszewskiego, kaliskiego, ostrzeszowskiego i kępińskiego.