Krotoszyn: podpisanie umowy z Joanna Jarocką, dyrektor KOK, w obecności burmistrza Franciszka Marszałka fot. UMWW

Wielkopolska: Unijne wsparcie dla szpitali w regionie. Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy

Szpital w Jarocinie, kościół w Zdunach i sala widowiskowa w Krotoszynie. Wszystkie dostaną dodatkowe wsparcie z WRPO 2014+ dzięki samorządowi Wielkopolski. Marszałek Marek Woźniak wczoraj podpisał umowy.

Jarociński szpital powiatowy dostanie ponad 7 mln zł na przebudowę głównego budynku. Marszałek Woźniak podpisał stosowną umowę z Henrykiem Szymczakiem, prezesem placówki.
– Szpital w Jarocinie miał sporą konkurencję w konkursie, ale szczęśliwie znalazł się na liście beneficjentów finansowania z puli przeznaczonej na rewitalizację – powiedział marszałek. – To
kolejny etap realizacji zmian na lepsze z naszą pomocą w tym miejscu i poważna kwota, która wpłynie na poprawę funkcjonowania lecznicy i dostęp do leczenia na dobrym poziomie i w wygodnych warunkach dla pacjentów. Ale zakres przedsięwzięć wpisanych w ten projekt jest o
wiele szerszy, dotykający także zapobieganiu wykluczeniu z rynku pracy. Tym bardziej jest potrzebny i cenny.

Unijne wsparcie Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał szpitalowi na projekt pn „Utrzymanie dostępu mieszkańców gminy Jarocin do podstawowych usług zdrowotnych oraz znaczące poprawienie ich jakości poprzez przeprowadzenie przebudowy budynku głównego szpitala w Jarocinie”. Szpital otrzyma środki finansowe na przebudowę budynku głównego w celu utworzenia Poradni Lekarza Rodzinnego oraz modernizację i zwiększenie zakresu realizowanych świadczeń w istniejącym Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz Oddziale Dziecięcym. Dodatkowo, w ramach Poradni Lekarza Rodzinnego, wydzielony zostanie Punkt Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego.

Z kolei gmina Zduny przeprowadzi przy wsparciu środków unijnych z WRPO 2014+ w wysokości 700 tys. zł renowację poewangelickiego kościoła w Zdunach, który będzie pełnił rolę obiektu kultury. Remont obejmuje odnowienie elewacji i schodów do zakrystii, wymianę stolarki i udostępnienie wieży jako punktu widokowego. Kościół stanie się obiektem kultury i wizytówką turystyczną Zdun, będą się w nim odbywać koncerty i wystawy, a wieża będzie miejscem, z którego
będzie można zobaczyć podziwiać zabytki i zabudowę Zdun.

– Cieszę się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do realizacji ambitnych planów pana burmistrza Tomasza Chudego, który jakiś czas temu zapowiadał, że chce ze Zdun uczynić miejsce niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców i turystów – mówił marszałek. – A to wymaga sporych nakładów
finansowych i konsekwencji. Z przyjemnością, po raz kolejny, przyjeżdżam w to miejsce podpisać umowę – tym razem ze sfery, która jest mi szczególnie bliska, czyli z zakresu dziedzictwa kulturowego. Ten piękny kościół poewangelicki niewątpliwie zasługuje na to, by poprawić swoją kondycję.

Marszałek Woźniak odwiedził również Krotoszyński Ośrodek Kultury, który otrzyma blisko 2,5 mln zł z WRPO 2014+ na przebudowę wnętrza sali widowiskowej po byłej jednostce wojskowej w Krotoszynie i utworzenie w niej Jednostki Aktywności Krotoszyn. Duża sala widowiskowa wyposażona zostanie w profesjonalną scenę, dzięki temu obiekt będzie wykorzystywany na mniejsze spektakle teatralne, otwarte próby zespołów muzycznych, koncerty czy wernisaże.

– To bardzo ważny społecznie projekt i potrzebna inwestycja w obszarze dziedzictwa kulturowego – podkreślił marszałek. – Główny cel jest taki, żeby spowodować, aby to miejsce było jeszcze bardziej przyjazne do realizacji wszystkich celów kulturalnych. Rozpisany dla niego program jest bardzo bogaty i potrzebuje komfortowej dla siebie przestrzeni, która będzie zachęcać do aktywnego udziału w rozmaitych przedsięwzięciach artystycznych.

UMWW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze